ریگی: اگر حقوق ملت بلوچ و اهل سنت را بدهند با دولت گفتگو می کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
10 دقيقه (Reading time)

روز دوشنبه 19 مه 2014 جنبش "جیش النصر ایران" پس از انشعاب از "جیش العدل"، با ایجاد صفحه ای در فیسبوک اعلام موجودیت کرد.

در بیانیه جیش النصر آمده است: "جیش النصر یک جنبش اسلامی است که معتقد به ارزشهای اسلامی از جمله جهاد یا بعبارتی جنگ مسلحانه بر علیه نظام جمهوری اسلامی است و در مقاومت خود را متعهد به پاسداری از ارزشهای اسلامی می داند و بر اعتدال و میانه روی و امت وسط تاکید دارد".

در این بیانیه عبدالرئوف ریگی برادر عبدالمالک ریگی رهبر اعدام شده "جندالله" بعنوان رهبر "جیش النصر ایران" معرفی شده است.

برای روشن شدن تحولات اخیر این تشکیلات مسلح، العربیه گفتگویی با عبدالرئوف ریگی، رهبر تشکیلات تازه تاسیس جیش النصر انجام داده و ابتدا از چندوچون این جدایی پرسیده است.

ریگی در پاسخ پرسشی درباره تاریخ اعلام انشعاب گفت که "مدت یک هفته است که جدا شده ایم اما به صورت رسمی روز دوشنبه 19 مه 2014 آن را اعلام کردیم."

ریگی :" نام جیش النصر را دوستان برگزیدند، و اختلاف بر سر روش کار و همچنین اختلاف نظریات بود زیرا برنامه کاری ما هدف قرار دادن اساس و بنیاد نظام و سرکردگان نظام هستند که به امید خداوند بزودی فعالیت ها آغاز خواهد شد. در مورد روش کار بنده معتقد به تقسیم کار و تشکیل مجموعه ها و تقسیم اختیارات و عدم تمرکز، ارج نهادن به شورا و گسترش فعالیت مجموعه ها بودم، که با مخالفت برخی مواجه شد و یک ماه پیش تشکیل جلسه دادیم تا مشکل حل گردد و شورایی تشکیل شد اما مصوبات شورا اجرا نگردید و ما نهایتا تصمیم گرفتیم جدا شویم."

ریگی:" هیچگونه اختلاف قبیله ای وجود ندارد زیرا افرادی از قبایل مختلف با ما هستند و افرادی از قبایل مختلف با آنها، البته خانواده ما به طور کامل این تصمیم را گرفت. ما خواهان گسترش عملیات به داخل هستیم و برنامه ها و استراتژی های خود را مرحله وار اجرا می کنیم. ما کاری را که مورد نفرت عمومي باشد و از کاری که به مقاومت ضربه بزند نخواهیم خودداری خواهیم کرد و به افکار عمومی و موازین حقوق بشری احترام می گذاریم. با این همه اختلافات ما فکری و تشکیلاتی است و اختلاف بر اساس دشمنی و عداوت نیست بلکه مجاهدین با هم ارتباط صمیمانه و برادرانه دارند."

ریگی:" تندروی یا میانه روی از نوع عملکرد تشخیص داده می شود و این مردم هستند که قضاوت می کنند. البته که بنده و ایشان یک عمر کنار هم و یار و یاور بودیم. من به ایشان احترام می گذارم با اینکه با روش کار و مدیریت ایشان اختلاف دارم و بعد از برادر عزیزم عبدالمالک ریگی من از همه خواستم که با ایشان پیمان ببندند چون خواهان اختلاف و دودستگی نبودم و البته روش کار را پیش ایشان گذاشتم تا کار را جلو ببرند اما متاسفانه آن طور نشد."

ریگی:" اکثریت مردم منطقه و علمای اهلسنت با ما هستند و از ما حمایت می کنند و خانواده ما محبوب ترین خانواده بلوچستان است.

ریگی:" آن تشکیلات کما کان موجود است و به فعالیت ادامه خواهد داد".

ریگی:" ما دو گروه شدیم و ما خود را وارث جنبش می دانیم. افرادی که ماندند در گروه نظامی بودند اما چرخانده اصلی حرکت بنده بودم که جدا شدم و به این حقیقت همه اعتراف می کنند.

ریگی:" تغییر نام به خاطر این دادم که خواهان جنگ و دشمني و عداوت نبودم و اگر همان نام را می گذاشتم ممکن بود درگیری و دشمني شود."

ریگی:" اکثریت مردم منطقه با بنده هستند و در بلوچستان نام فاروقی ناشناخته است و همه مردم و بزرگان با بنده هستند. اما افراد نظامی و جنگجو اکثریت با جیش العدل هستند چون بنده تازه اعلام موجودیت کردم و در همین چند روز صدها نفر به جیش النصر پیوستند. تا چند ماه آینده به امید الله افراد ما چند برابر خواهند شد."

ریگی:" سلاح و مهمات تقسیم شدند، مناطق متعلق به همه مبارزان هستند و ما با هم برادریم اگر چه جدا کار می کنیم."

ریگی:" مذاکره زمانی ممکن است که توازن قدرت باشد، فعلا سودی ندارد.

ریگی:" مذاکرات با دشمن بخشی از مبارزه است. طی مسیر مبارزه مذاکره در مورد اسیران و خانواده ها و مسائل جزوی اجتناب پذیر است. اما مذاکره کلی زمانی ممکن است که دشمن متجاوز بخواهد سرزمین ما را ترک کند و ما مکانیسم خروج را برایش بیان می کنیم."

ریگی:" پیامبر با یهودیان مدینه گفتگو نمود و با قریش مکه قرارداد نوشت ما هم می توانیم با دشمن گفتگو کنیم. سرزمین ما اشغال شده است اما ما خواهان خودمختاری برای منطقه خود هستیم و اگر مردم به فدرالیسم رای دهند ما به رای مردم احترام می گذاریم. با اینکه سرزمین ما اشغال شده اما ما خواهان جدایی نیستیم و کنفدراسیونی می خواهیم که ملت ما خود بر سرنوشت خود حاکم باشند و همچنین خواهان حقوق جامعه اهلسنت ایران هستیم و خود را بخشی از اهلسنت می دانیم."

ریگی:" حسن روحانی بخشی از سیستم است و به تنهایی قدرتي ندارد و ما امیدی برای رسیدن به خواسته های مردم از این سیستم نداریم، لذا یکی از اهداف اصلی ما سرنگونی رژیم ولایت فقیه است. با این همه اگر بخواهند حقوق ملت بلوچ و اهلسنت را بدهند ما قطعا گفتگو خواهیم کرد."

ریگی:" ما فرقه گرا نیستیم با اینکه صفویت افراطی را دشمن انسانیت می دانیم و نظام حاکم، شیعه علی نیستند، بلکه وارث صفویان هستند که با همه مردم ایران دشمن هستند و جنگ ما با حاکمیت است."

ریگی:" هیچ رابطه ای بین ما و طالبان و القاعده نیست و هیچ دلیلی برای این ادعا وجود ندارد و آی اس آی پاکستان بیشترین ضربه را به ما زده و برادرم عبدالحميد ریگی را به ایران تحویل داد، پس چگونه ممکن است با آی اس آی رابطه داشته باشیم؟"

ریگی:" خیر، دانایی فر کشته شده و یکی از موارد اختلاف در تشکیلات ما عدم مشورت در اعدام دانایی فر بود که بنده موافق نبودم و با ما مشورت نشد."

ریگی:" هیچ امتیازی نگرفتیم. مولوی عبدالحميد یک شخصیت محبوب و محترم است که وساطت وی کار را مشکل کرد، چون تقابل با او می توانست موجب افت محبوبیت شود لذا تصمیم به آزادی مرزبانان شد."

ریگی:" من از وقتی علمای اهلسنت وفد (هیات میانجی) فرستادند خواهان آزادی مرزبانان شدم و تلاش کردم. وفد پیش من آمد، و مولانا عبدالحميد قرآن کریم را برای من فرستاده بود تا به حرمت آن هر طور شده مرزبانان را آزاد کنیم."

ریگی:" آقای فاروقی بدون مشورت دانایی فر را اعدام نمود که ما به آن راضی نبودیم.

ریگی:" آزادی با موافقت همه از جمله فاروقی انجام گرفت."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید