اعتراض دولت اقلیم کردستان عراق به مقاله کنسول ایران در سلیمانیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که با احضار کنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانه، نسبت به انتشار مقاله‌ای توسط او درباره ملت و زبان کردی، اعتراض کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اداره روابط خارجی دولت کردستان عراق در بیانیه‌ای بر روی سایت رسمی‌اش اعلام کرد که رسما کاردار ایران را فراخوانده و نامه اعتراضی‌اش را درباره آنچه از سوی سایت کنسولگری ایران در سلیمانیه درباره اصالت ملیت و زبان کردی منتشر شده، اعلام کرده است.

در این بیانیه آمده است که کنسولگری حق ندارد چنین اظهارنظرهایی را بیان کند چرا که این امر به معنای تجاوز به مرزهای دولت کردستان عراق به شمار می‌رود.

این بیانیه هم‌چنین توضیح رسمی تهران را در این باره خواستار شد.

بنابر گزارش روزنامهٔ البیان - چاپ امارات، کنسولگری ایران اعلام کرد که آنچه در سایتش منتشر شده بیانگر مواضع و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران نیست و پاسخ رسمی ایران را نیز به دولت اقلیم کردستان اعلام خواهد کرد.

بنابر این گزارش چند روز پیش مقاله‌ای با عنوان «نگاهی به مناسبات ایران با حکومت محلی اقلیم کردستان عراق» بر روی سایت کنسولگری ایران در سلیمانیه قرار گرفت که در بخشی از آن با این عنوان که «کُرد‌ها از جمله اقوام آریایی و ایرانی هستند» به جنگ‌ چالدران اشاره شده که به واسطه آن بخش‌ بزرگی از کردستان از ایران –سرزمین مادری‌اش- جدا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید