اعتراض به شعار "افتخار پارس" برای تیم ایران در جام جهانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

انتخاب شعار "افتخار پارس یا HONOR OF PERSIA" برای تیم ملی ایران در بازیهای جام جهانی 2014، اعتراض فعالان قومیتهای ایران را بهمراه داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سایت فیفا پس از رای گیری از کاربران خود برای انتخاب شعار تیم ملی ایران، در نهایت شعار "HONOUR OF PERSIA" به معنای افتخار پارس را به عنوان شعار تیم ملی ایران برگزید. این خبرگزاری اما مشخص نکرده که چه شخصی و یا کدام ارگان این شعار و یا شعارهای دیگر را به فیفا پیشنهاد کرده است.

اشاره به "پارس" در شعار تیم ملی ایران، اشاره به یکی از اقوام ساکن کشور ایران است، و بسیاری از فعالان قومیت ها در سایتهای اجتماعی به این موضوع اعتراض کرده اند.

"کمپین حق آموزش به زبان مادری" نام یکی از این سایتهای اجتماعی است که نسبت به انتخاب شعار "افتخار پارس" واکنش نشان داد. امیر یکی از کاربران این سایت، انتخاب شعار "افتخار پارس" را توهینی به قومیت های غیرفارس، مانند ترک، آذری، عرب اهوازی، کرد، بلوچ، ترکمن...می داند.

امیر می گوید: "ايران فقط فارس نيست! اين قومیت ها بيش از ٥٠٪ جمعيت كشور را تشكيل مي دهند، همه با هم اعتراض خود را به فيفا نشان دهيم."

حکمت یک کاربر دیگر است که ضمن انتقاد از این شعار نوشته: "یه چیزی می نوشتن اتحاد می آورد نه جدایی بین ملل. همین ایران را خیلی ها تو برزیل یا جهان نمی شناسن چه برسد به پارس."

سایت ایرانی "دورنا نیوز"، منعکس کننده اخبار آذربایجان ایران هم شعار "افتخار پارس" را تفرقه انگیز می داند و می نویسد: "بعد از شعار "ستارگان پارس" در جام جهانی ۲۰۰۶ برای تیم ملی، انتظار می رفت که برای جام جهانی ۲۰۱۴ کلیه اقوام ایرانی مورد نظر قرار گیرند."

سایت آذربایجانی گوناز تی وی هم که در خارج از کشور فعالیت دارد، این شعار را نژادپرستانه خوانده و نوشته است که این شعار به پیشنهاد فدراسیون فوتبال ایران در سایت فیفا به همراه دو شعار دیگر درج شده، و " نشان از نژادپرستی حاکم بر ارکان مختلف مدیریتی رژیم اسلامی" دارد.

به گزارش ایسنا، فیفا پیش از این شعارهای "یک جهانٰ، یک ملت و یک تیم" ، "افتخار پارس" و "رویایت را محقق کن" را به عنوان سه شعار انتخابی ایران برگزیده بود.

همراه با ایران شعار تمامی 32 تیم شرکت کننده در جام جهانی 2014 برزیل هم مشخص شده، و قرار است این شعارها در طول مسابقات روی اتوبوس تیم ها نوشته شود.

شایان ذکر است که به بسیاری از معترضین به نقل از خبرگزاری "ایسنا" لیستی از شعار تیمهای فوتبال کشورهای دیگر شرکت کننده در جام جهانی منتشر کرده اند تا نشان دهند که هیچ کشوری شعار ناسیونالیستی برای تیم خود انتخاب نکرده است:

**شعار تیم‌های حاضر در جام جهانی به شرح زیر است:

الجزایر: جنگجویان صحرا در برزیل

آرژانتین: نه فقط یه تیم، ما یک ملت هستیم

استرالیا: امیدوار به تاریخ سازی

بلژیک: در انتظار غیرممکن

بوسنی: اژدها در قلب، اژدها در زمین

برزیل: خودت را نشان بده! ستاره ششم در راه است

کامرون: ‌شیر همیشه شیر است

شیلی: شی شی شی! لی لی لی ! شیلی شروع کن

کلمبیا: اینجا یک کشور است نه یک تیم

کاستاریکا: عشق من فوتبال است، قدرتم مردم هستند، افتخارم کاستاریکا است

ساحل‌عاج: فیل ها به برزیل میِ‌روند

کرواسی: با آتشی در قلبمان همه برای مردم کرواسی

اکوادور: یک مسئولیت، یک عشق، فقط یک قلب این ها به خاطر تو است اکوادور

انگلیس: آرزوی یک تیم، نبض یک ملت

فرانسه: غیرممکن کلمه فرانسوی نیست

آلمان: یک کشور، یک تیم ، یک آرزو

غنا:‌ستارگان سیاه برزیل را روشن می کنند

یونان: قهرمانان مثل یونانی‌ها بازی می کنند

هندوراس: ما یک ملت هستیم، ستاره در قلبمان

ایران: افتخار پارس

ایتالیا: بیا جام جهانی را آبی کنیم

ژاپن: سامورایی! زمان جنگ فرارسیده است

کره‌جنوبی: لذت ببر قرمز‌ها

مکزیک: همیشه متحد، همیشه آزتک

هلند: مردان واقعی نارنجی می‌پوشند

نیجریه: فقط با اتحاد می توانیم

پرتغال: گذشته‌ها به تاریخ پیوستند، موفقیت در آینده است

اسپانیا: درون قلبمان آرزوی یک قهرمان

ارگوئه: سه میلیون رویا، اروگوئه شروع کن

آمریکا: متحد به عنوان تیم، سرمشق گرفته از عشق

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید