خامنه ای: ایران در مقابل قدرتهای جهانی به زانو در نخواهد آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، گفت که کشورش در مقابل قدرتهای جهانی و در مذاکرات اتمی "به زانو" در نخواهد آمد.

خامنه ای در سخنانی در روز سه شنبه 13 مه 2014 که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد گفت که قدرتهای جهانی "باید این موضوع را بدانند"، و مردم ایران از "راه درست" منحرف نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، بیان این سخنان در آستانه شروع دور تازه مذاکرات اتمی ایران با قدرتهای جهانی، کار تیم مذاکره کننده اتمی ایران را مشکل خواهد کرد.

هدف از این مذاکرات دستیابی به توافقی برای محدود کردن توان ساخت سلاحهای اتمی از سوی ایران تا قبل از 20 ژوئیه آینده است.

در همین حال خبرگزاریها در پایان آخرین دور مذاکرات کارشناسی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردند در این مذاکرات پیشرفت اندکی بدست آمده است، و این امر می تواند روند مذاکرات اتمی ایران را پیچیده کند.

به گزارش رویترز، آژانس بعد از اتمام مذاکرات روز دوشنبه اعلام کرد تهران برای اجرای مقررات شفافیت اتمی باید کارهای بیشتری انجام دهد.

یک دیپلمات غربی به رویترز گفت: "ایران برای توضیح ابعاد نظامی برنامه اتمیش کاملا دچار مشکل شده است."

منابع دیپلماتیک به رویترز گفته اند که آژانس خواهان توضیح ایران در باره "چاشنی های سریع العمل" است، که هم می تواند کاربرد نظامی و هم غیرنظامی داشته باشد.

این منابع دیپلماتیک و کارشناسی معتقدند که ایران و غرب بسیار از یکدیگر فاصله دارند، و برای رسیدن به یک توافق بلند مدت و دور کردن سایه جنگ از خاورمیانه راه دشواری در پیش است.

قرار است سه شنبه شب محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک ضیافت شام ملاقات کنند. مذاکرات دو طرف تا روز جمعه در وین پایتخت اتریش ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size