ایران: پهپاد آمریکایی را کپی کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات سپاه پاسداران ایران روز یکشنبه 11-5-2014 اعلام کردند که پهپاد به غنیمت گرفته شده آمریکایی در سال 2011 را 100 درصد کپی برداری کرده و ساختند. تلویزیون دولتی ایران تصاویری از این پهپاد جدید و ساخت این کشور را به نمایش گذاشت.

ایران در سال 2011 یک پهپاد US RQ-170 آمریکایی را که بر فراز فضای این کشور پرواز می کرد، به کنترل خود در آورده و آنر مجبور به فرود در کویر کرد. این پهپاد بطور کاملا سالم به دست ایرانی ها افتاد. به گزارش رسانه های سال 2011 آمریکا، ماموریت این پهپاد، شناسایی و عکسبرداری از تاسیسات هسته ای ایران بوده است.

یکی از مقامات سپاه پاسداران ایران به تلویزیون دولتی این کشور گفت: "مهندسان ما موفق شدند تمام کدهای این پهپاد آمریکایی را شکسته و کپی برداری کنند، بدینوسیله توانستیم کپی کامل این پهپاد را بسازیم که بزودی به پرواز در خواهد آمد".

تلویزیون دولتی ایران گزارشی تصویری از دیدار آیت الله خامنه ای را که روز یکشنبه 11-5-2014 از نیروی هوایی سپاه پاسداران و بخش موشکی آن بازدید می کرد، پخش کرد.

تصاویر تلویزیون ایران دو پهپاد کاملا مشابه را نشان می داد که ادعا می شد، یکی پهپاد غنیمت شده آمریکایی و دیگری کپی آن است که توسط مهندسان ایرانی ساخته شده است.

آیت الله خامنه ای که در جلوی پهپاد کپی شده از نمونه آمریکایی ایستاده بود گفت: "این پهپاد برای عملیات شناسایی بسیار مهم است".

ایران در سال 2011 اعلام کرد که کنترل یک پهپاد بسیار پیشرفته آمریکایی را که بر فراز خاک این کشور پرواز می کرد به دست گرفته و آنرا مجبور به فرود در صحرا کرده است، بطوری که کاملا سالم در اختیار آنها قرار گرفت.

واشنگتن آنموقع اعلام کرد که یک پهپاد این کشور از کنترل خارج و گم شده است.

مقامات آمریکایی آنموقع سعی کردند که این حادثه را کم اهمیت جلوه دهند و اعلام داشتند که ایران تکنولوژی ای که بتواند کدهای این پهپاد را بشکند، ندارد. باراک اوباما همانوقع از ایران خواست که پهپاد مذکور را به آمریکایی ها بازگرداند، اما ایرانی ها پاسخی به این درخواست ندادند.

ایران طی سالهای اخیر روی برنامه ساخت پهپاد سرمایه گذاری و کار کرده است. برخی از پهپادهای ایرانی قادرند تا صدها کیلومتر پرواز کنند و برخی دیگر از آنها حامل موشک نیز می باشند.

تلویزیون دولتی ایران، فیلمی را که یک پهپاد این کشور از یک ناو هواپیما بر آمریکایی در خلیج گرفته بود، پخش کرد.

این تصاویر به وضوح پرسنل آمریکایی را که روی ناو هواپیما برآمریکایی کار می کردند، نشان می داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size