40 میلیون نفر در ایران غیر فعال و تنها مصرف کننده هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مرکز آمار ایران گزارش داده است که 6 و نیم میلیون نفر از جمعیت این کشور بین سال‌های 84 تا 92 بر تعداد افراد غیرفعال افزوده شده.
خبرگزاری مهر در گزارشی که از بر اساس این آمار منتشر کرده، می‌نویسد: «در حال حاضر 39 و نیم میلیون نفر از جمعیت کشور نه شاغلند و نه بیکار.»

این گروه با اینکه در سن کار قرار دارند، اما در توسعه کشور نقشی ندارند و صرفا مصرف کننده‌ هستند.

براساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، این جمعیت 39 میلیون نفری اساسا در محاسبات و آمارهای تخصصی وارد نشده‌اند.

این جمعیت غیرفعال که تقریبا دو برابر جمعیت فعال کشور است، هیچ گونه نقشی در تولید، و توسعه ندارد و تنها مصرف کننده به شمار می‌رود.

از سوی دیگر، این آمار‌ها نشان می‌دهد بخشی از جمعیت فعال ایران ممکن است بیکار باشد. از آنجایی که سن تعیین شده برای جمعیت فعال در ایران تمام افراد 10 ساله و بیشتر است، کلیه افرادی که در هفته منتهی به زمان آمارگیری در تولید کالا و خدمات مشارکت داشته‌اند، شاغل و کسانی که از قابلیت مشارکت برخوردار باشند، جمعیت بیکار محسوب شده‌اند.

علاوه بر آن، در جمعیت 24 میلیونی فعال اقتصادی ایران در سال گذشته، زنان خانه‌دار، سربازان، دانشجویان و دانش‌آموزان نیز حضور داشته‌اند و جزو جمعیت فعال محسوب شده‌اند.

این درحالی است که مقامات دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران، بار‌ها اعلام کرده‌اند که طی اقدامات دولت نهم و دهم دست‌کم هفت میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است. هرچند پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود که بر اساس گزارش ارائه شده توسط رییس مرکز آمار ایران، در بهترین حالت طی سال‌های گذشته تنها سالیانه ۷۵ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است.

گزارشات مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در سال 92، به نسبت سال 84 به میزان 3/4 درصد کاهش یافته است.

کاهش نرخ مشارکت اقتصادی، نشان دهنده افزایش تعداد کسانی است که از ورود به بازار کار منصرف شده‌اند. همچنین کاهش نرخ مشارکت نشان از افزایش تعداد زنانی دارد که از پیدا کردن شغل ناامید شده‌اند و یا گروهی از افراد جامعه که به جای ورود به بازار کار ترجیح داده‌اند دوباره به دانشگاه بروند.

این گزارش به نقل از کار‌شناس بازار نوشته است که از دلایل کاهش نرخ مشارکت اقتصادی، ناامیدی و مایوس شدن بخشی از جوانان از یافتن یک شغل مناسب است که در نتیجه آن بخشی از زنان و مردان دستکم به صورت موقت از یافتن شغل منصرف می‌شوند. به اعتقاد کار‌شناسان این مسئله به صورت بالقوه به زیان کشور خواهد بود، زیرا بخشی از جمعیت و توان میلیونی کشور به جای مشارکت در تولید و توسعه، در سرگردانی به سر می‌برند.

نرخ مشارکت مردان از 64/7 درصد در سال 84 به 63 درصد در پایان سال 92 کاهش یافته است، اما کاهش نرخ مشارکت زنان به مراتب بیشتر بوده. نرخ مشارکت زنان از 17 درصد در سال 84 به 12/4 درصد نزول داشته است.

بازار کار ایران همواره به دلیل تمایل و گرایش کارفرمایان به جذب نیروی کار مرد بیشتر از نیروی کار زن مردسالار بوده است. به همین دلیل همواره فضای نابرابر رقابتی در بازار کار برای تصاحب یک فرصت شغلی از سوی زنان بوده و نرخ مشارکت اقتصادی زنان را همواره پایین‌تر از مردان نگاه داشته است.

علاوه بر سیاست‌های تبعیضی علیه زنان در بازار کار ایران، ‌ آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز بار‌ها به صراحت اعلام کرده که چندان موافق حضور زنان در بازار کار نیست. او در آخرین سخنان خود درباره نقش زنان که سی‌ام فروردین به مناسبت روز زن ایراد کرده، با غربی خواندن فلسفه برابری جنسیتی تاکید کرده بود که مسئله اشتغال از وظایف اصلی مربوط به زنان نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید