«سکس چت» و قربانیان رسوایی‌های جنسی در فضای مجازی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ناگهان کمپینی از فراخوان‌ها در فیس بوک به راه می‌افتد و دوستان، از یکدیگر برای مخفی کردن رسوایی، کمک می‌خواهند. برخی که از جرات بیشتری برخوردارند، آنچه روی داده را شرح می‌دهند و از دیگران می‌خواهند به آن‌ها کمک کنند؛ چرا که در معرض سوء استفاده قرار گرفته‌اند. بعضی می‌گویند آنچه روی داده ساختگی است و آنچه مشاهده می‌شود، واقعی نیست چرا که قربانیان، اخلاق‌گرا‌تر از آنند که اقدام به چنین کار زشتی بکنند. برخی نیز همچون دانیل پری، نوجوان ۱۷ ساله آمریکایی، تصمیم به خودکشی می‌گیرند، چرا که تهدید شده بود در صورت پرداخت نکردن مبلغی از پول، تصاویر برهنه‌اش در اینترنت منتشر خواهد شد.

چه چیزی باعث چنین اقدامی می‌شود؟ «خود ارضایی» است؛ عملی که به طور طبیعی باید خصوصی باشد، اما ابزارهای جدید ارتباط، آن را علنی می‌کنند به گونه‌ای که میلیون‌ها نفر، امکان مشاهده کردنش را دارند.

تنها در خانه می‌نشینی و در شبکه‌های اجتماعی اینترنت همچون Tagged، Blender، Jazzed یا حتی فیس بوک، پرسه می‌زنی. پیامی از دختری حاوی تصاویر تحریک آمیز دریافت می‌کنی که از تو می‌خواهد از راه اسکایپ، به گفت‌و‌گو بنشینی. از این پیشنهاد شگفت زده می‌شوی. بسیاری کم پیش می‌آید که این سایت‌ها، برای تو لذتی فراهم کند چرا که اکثرا پیش از دریافت پاسخ، باید پولی پرداخت شود. اما گاهی پیش می‌آید که بدون درخواست پول، دختری پاسخت را می‌دهد. با تو صحبت می‌کند و با برهنه شدن، تحریکت می‌کند.

به خود می‌گویی که این دختر، در این زمینه بسیار مهارت دارد. تو را تحریک کرده و تو هم وارد بازی او می‌شوی. مکالمه دقایقی طول می‌کشد و با رضایت تو از اینکه با شخصی حقیقی صحبت کردی و از راه ارتباط با تصویر حقیقی زنده، به ارگاسم جنسی رسیدی، پایان می‌یابد.
این یک سناریوی واقعی است. تمام کسانی که در دام این رسوایی افتادند، با اندکی اضافه یا کم، همین جزئیات را بیان کردند. آن گونه که م.ا ۲۵ ساله می‌گوید: «روزی یکی از دوستانم که ساکن کشور دیری است به من گفت تصاویری از تو در یوتیوب وجود دارد که یک رسوای است. ابتدا نفهمیدم چه می‌گوید. اما وقتی لینکی که برایم فرستاده بود را باز کردم، دیدم فیلم ویدیویی من هنگام چت تصویری با دختری است که چند روز پیش با او صحبت کردم. این فیلم ویدیویی در صفحات شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و برای یک میلیارد کاربر در ۶۲ کشور قابل دسترسی است.»

م.ا می‌گوید: «بسیار شوکه شدم. آنچه می‌دیدم را باور نمی‌کرد. به اولین چیزی که فکر می‌کردم این است که چگونه می‌توان فیلم ویدیویی را برای همیشه از میان برد.»

او پس از آن با دوستان خود تماس گرفته و از آن‌ها می‌خواهد لینک را «ریپورت» کنند. به طور طبع «دوستان فضلو هم ابتدا فیلم را دیدند و مرا مسخره کردند. نمی‌توانم به آن‌ها خرده بگیرم، بسیار وضعیت خجالت آوری است.»

در همین حال، م. ا، پیامی در فیس بوک دریافت می‌کند.‌‌ همان دختر به او می‌گوید که او فیلم را منتشر کرده و چنانچه به حسابش ۵هزار دلار نریزد، بار دیگر آن را بازنشر خواهد کرد.

م.ا داستان را به صورت کامل در صفحه شخصی خود می‌نویسد و اعلام می‌کند در معرض سوء استفاده و اخاذی قرار گرفته است. او از همه می‌خواهد این موضوع را نادیده بگیرند. اما کامنتها سرازیر می‌شود. برخی از «نرینگی» او تعریف می‌کنند و برخی دیگر، او را به دلیل بی‌توجهی، ملامت. او می‌افزاید: «فیلم ویدیویی دیگر وجود ندارد اما من نگرانم. هر لحظه ممکن است فیلم بار دیگر در صفحات اینترنت منتشر شود.»

اما داستانی دیگر؛ ه.ی و به صورت علنی، در صفحه فیس بوک خود، یک حساب کاربری را معرفی می‌کند که به گفته او «فیک» است و از دوستانش می‌خواهد آن را «ریپورت» کنند. ه.ی شخصیتی عمومی است. کنجکاوان به آن حساب کاربری «فیک» می‌روند و آنچه که در آن می‌بینند، شگفت زده‌شان می‌کند؛ ‌ اما این بار با یک قربانی تازه. هزاران نفر در معرض چنین سوء استفاده و اخاذی قرار گرفته‌اند. آمار دقیقی از موضوع وجود ندارد چرا که افراد حاضر به سخن گفتن در این باره، بسیار کم هستند

عجیب در موضوع این است که چنین رفتارهایی، نیازمند درک کامل است. هیچ کس نمی‌تواند کسی را به برهنه شدن در برابر وبکم، مجبور کند.

وسایل ارتباط جمعی، مدل جدیدی از لذت و تماس جنسی میان افراد را ارائه داده است؛ همچون سکس فرضی (Virtual sex) یا سکس از راه چت (Sexting).

اما این رفتارهای جنسی در بزرگتری را برای سوء استفاده‌های فردی یا اجتماعی می‌گشاید این نوع از رسوایی‌ها گاهی به موسسه‌هایی باز می‌گردد که مشخص شدم مکان آن‌ها، دشوار است.

این هزینه گزافی است که برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی که می‌خواهند از این راه، نیازهای جنسی خود را تامین کنند، می‌پردازند.
یک حقیقت ثابت در شبکه اینترنت وجود دارد: «هیچ چیز مخفی نمی‌ماند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size