همدان، سمنان و پردیس گزینه‌های انتقال پایتخت سیاسی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امیر خجسته رئیس کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی ایران، از تصویب گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت که همدان، سمنان و پردیس تاکنون به عنوان ‌گزینه‌های انتقال پایتخت سیاسی ایران مطرح هستند.

به گزارش ایسنا، ‌ امیر خجسته در این باره افزود: «پس از تصویب نهایی طرح انتقال پایتخت در مجلس و اخذ نظر مثبت شورای نگهبان این طرح برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد شد.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، با بیان اینکه گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در حال حاضر در نوبت قرائت و تصویب در صحن علنی مجلس قرار دارد، گفت: «انتقال پایتخت در شرایط کنونی کشور اجتناب ناپذیر بوده و برای ساماندهی امور باید صورت بگیرد.»

انتقال پایتخت ایران از سالهای دور تا کنون چندین بار مطرح شده اما هیچ‌گاه این طرح عملی نشده است. شهرهای مختلفی هم تا کنون به عنوان جایگزین تهران برای پایتختی مطرح شده‌اند.

قرار گرفتن تهران بر روی گسل، جمعیت انبود و برخی دیگر از کمبودهایی که در این شهر وجود دارد، از جمله عواملی است که مسئولان را در ایران به فکر انتقال پایتخت انداخته است.

در سال‌های اخیر گمانه زنی‌هایی در این باره مطرح شده که البته هیچ‌گاه از سوی نهادی رسمی تایید نشده است. از جمله اینکه ترکیب جمعیتی تهران، مشارکتش در اعتراض‌ها و می‌لش برای تغییر، از دیگر عوامل چنین تصمیمی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید