روسیه انتظار پیشرفت در مذاکرات اتمی ایران را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس تیم مذاکره کننده اتمی روسیه روز سه شنبه 6 مه در بیانیه ای گفت که ایران و شش قدرت جهانی می توانند در باره بخشهایی از متن قرارداد اتمی به توافق برسند. دور تازه مذاکرات اتمی قرار است هفته آینده در وین آغاز شود.

ایران، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین و روسیه در تلاشند تا 20 ژوئیه به یک توافق نامه بلند مدت برای پایان دادن به یک دهه مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران برسند.

غرب از آن بیم دارد که ایران بدنبال ظرفیت ساخت سلاحهای اتمی است، در حالیکه ایران می گوید برنامه اتمیش صلح آمیز می باشد.

بعد از آنکه طرفین در طی سه دوره ملاقات در ماههای اخیر، نقطه نظرات خود را بیان کردند، اکنون مقامات ارشد این کشورها در نظر دارند تا متن پیش نویس یک توافق نامه را تنظیم کنند.

سرگئی ریباکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری دولتی آر.آی.ای گفت: "در این دوره از مذاکرات ما باید بتوانیم حداقل بعضی از مباحث متن توافق شده را تنظیم کنیم." او در باره مفاد احتمالی این توافق جزئی سخنی نگفت.

ریباکوف گفت: "هنوز هیچ متن مورد توافقی وجود ندارد. بنابراین اگر ما بتوانیم به چنین چیزی برسیم، نتیجه خوبی خواهد بود." قرار است که دور بعدی مذاکرات در 13 ماه مه آغاز و برای 4 روز ادامه یابد.

تحلیلگران بر این باورند که دو طرف اراده سیاسی لازم برای دستیابی به یک توافق را دارند، اگرچه که توافق بر سر مسائل عمده مورد اختلاف و از جمله میزان مجاز غنی سازی اورانیوم ایران بسیار دشوار خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید