تلاش‌های چین برای توسعه روابط نظامی با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های چین از شانگ وان چیوان وزیر دفاع این کشور نقل کرده اند که گفته است کشورش خواهان روابط نظامی عمیق‌تر با ایران است.

این سخنان با اقدام‌های پکن برای گسترش دادن روابط خود با تهران، همزمان شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای چانگ به حسین دهقان وزیر دفاع ایران گفته است که گسترش روابط دوجانبه مساله‌ای «مثبت و ثابت است و شامل دیدارهای پی در پی میان مسئولان بلند پایه شده و به گسترش روابط عمیق و اعتماد سیاسی دو طرفه انجامیده است.»

خبرگزاری چینی «شینهوا» نیز گزارش داده است که آقای چانگ نسبت به «گسترش روابط دوستانه میان دو کشور و نیروهای مسلح دو طرف» به دلیل «دیدارهای رو به افزایش مسئولان دو کشور و همکاری میان ارتش‌هایشان در آموزش نیرو‌ها» اطمینان دارد.

این خبرگزاری افزوده است: «آقای دهقان نیز ابراز امیدواری کرده است که دو کشور در مسیر صلح و ثبات منطقه‌ای، نقش مثبتی ایفا کنند.»

این خبرگزاری از ارائه جزئیات بیشتری از دیدار میان وزرای دفاع ایران و چین، خودداری کرده است.

چین یکی از صادرکنندگان اسلحه به ایران است. ماه گذشته آمریکا یک بازرگان چینی را به خرید اجزای سازنده موشک برای ایران متهم کرد.

چین و ایران روابط نزدیکی در دو زمنیه انرژی و بازرگانی دارند. چین بار‌ها درخواست‌های آمریکا را برای اعمال تحریم‌های شدید‌تر علیه ایران برای مقابله با برنامه هسته ای‌اش، رد کرده است.

اما اختلاف‌هایی میان چین و ایران در زمینه توسعه چاه‌های نفت و گاز ایران، به وجود آمد.

ماه گذشته ایران قراردادی را با شرکت ملی نفت چین برای توسعه چاه نفت آذربایجان لغو کرد. این اقدام پس از آن روی داد که شرکت چینی درخواست‌های مکرر ایران برای آغاز کار بر روی پروژه را نادیده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم