بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد ایران شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پیشاپیش دور تازه مذاکرات اتمی ایران با قدرتهای جهانی، که قرار است هفته آینده آغاز شود، یک هیات از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از دو سایت اتمی وارد ایران شد.

به گزارش ایرنا، این هیات بعد از گفتگو با مقامات سازمان انرژی اتمی ایران در روز دوشنبه 5 ماه مه، برای بازدید از معدن اورانیوم ساغند، و کارخانه کیک زرد اردکان به این دو محل سفر خواهد کرد.

این دو سایت اتمی در نزدیکی یکدیگر و در 450 کیلومتری جنوب شرقی تهران قرار دارند.

این سفر در ادامه توافق نامه هفت ماده ای ماه فوریه آژانس با ایران برای افزایش شفافیت فعالیتهای اتمی ایران صورت می گیرد.

بهروز کمالوند، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، به ایرنا گفت "بیشتر موارد اجرایی توافق نامه ایران با آژانس انجام شده است."

ریاست هیات آژانس در سفر به ایران را معاون رئیس آژانس ماسیمو آپارو به عهده دارد. یک مقام ایرانی به ایرنا گفت که مذاکرات روز دوشنبه بر سر راکتور آب سنگین اراک خواهد بود.

موافقت نامه هفت ماده ایران با آژانس قرار است در 15 ماه مه کامل شود، که دو روز بعد از آغاز مذاکرات سیاسی در وین بین ایران و گروه 5+1–بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا بعلاوه آلمان- برای رسیدن به توافق نامه نهایی بین دو طرف خواهد بود.

به عنوان بخشی از تحقیقات آژانس، ایران در توافق نامه فوریه خود با آژانس موافقت کرده تا در باره نیاز خود به ساخت چاشنی "کابل پل انفجاری" توضیح دهد.

این چاشنی سریع و دقیق، می تواند برای مصارف غیر نظامی بکار برود، اما کاربرد اصلی آن برای راه اندازی زنجیره فعل و انفعالات اتمی است. آژانس بین المللی انرژی اتمی معتقد است که این چاشنی ها " بخشی از یک برنامه ساخت دستگاه انفجار اتمی است."

به گفته آژانس، ایران در سال 2008 گفته بود که این چاشنی ها را برای "مصارف غیرنظامی و نظامی متعارف" ساخته است، اما هنوز باید در باره "نیاز یا کاربرد این چاشنی ها" توضیح بدهد.

مقامات آژانس قبلا از مرکز لیزر لشگر آباد که گفته می شود در آنجا عملیات غنی سازی انجام می شود بازدید کرده اند.

هیات آژانس به سرپرستی آپارو قرار است که ایران را روز سه شنبه شب ترک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size