مشاور نظامی آیت الله خامنه‌ای: مرز دفاعی ایران جنوب لبنان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سردار سرلشکر یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور نظامی، مرز دفاعی ایران را، جنوب لبنان دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس، صفوی که شنبه ۳ می در مراسمی به مناسب سالگرد آغاز عملیات بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر، در اصفهان سخن می‌گفت، به بحران سوریه پرداخت و اظهار داشت: «بحران سوریه یکی از حوادت بزرگ زمان فعلی است. هم اکنون حدود ۴۰ ماه از بحران سوریه می‌گذرد. بیش از ۱۲۰ هزار نفر از مردم سوریه کشته شده ند، سه میلیون نفر هم آواره شدند، چه آنهایی که از سوریه فرار کردند و چه آنهایی که از استان‌های بحران زده به دمشق و اطراف آن آمده‌اند.»

وی افزود: «از نظر سیاسی در صحنه سوریه و در عرصه بین الملل دو تفکر و سیاست در مقابل یکدیگرقرار دارند. دو رقابت استراتژیک و راهبردی که بازیگران این صحنه در یک محور و تفکر، محور و تفکر غربی و صهیونیستی و عربی است.»

مشاور رهبر ایران، برخی کشورهای عربی را به حمایت از آنچه «تروریسم» نامید متهم کرد و گفت: «محور غربی، صهیونیستی، عربی بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر تروریست را از جاهای مختلف، برای ایجاد ناآرامی در سوریه گردآورده است. در مقابل تفکرغربی، صهیونیستی عربی، تفکر جمهوری اسلامی ایران به رهبری انقلاب اسلامی، روسیه، حزب الله لبنان وتا اندازه‌ای چین و عراق قرار دارد و هم اکنون بعد از ۴۰ ماه صحنه نظامی و سیاسی سوریه نشان از پیروزی دولت سوریه دارد و این پیروزی یک پیروزی استراتژیک است.»
سرلشکر صفوی در تشریح اهمیت سوریه، گفت: «سوریه بمثابه پل ارتباطی، ارتباط شمال آفریقا و آسیا را برقرار می‌کند. سوریه تنها کشوری که رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناخته و جبهه مقاومت در مقابل آن‌ها تشکیل داد. البته صهیونیست‌ها در جنگ‌های گذشته مناطق زیادی از جمله بلندی‌های جولان را غصب کرده‌اند.»

مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی ایران، به حمایت نظام حاکم بر سوریه در روزهای جنگ با عراق اشاره کرد و به انتخابات پیش روی این کشور پرداخت و اظهار داشت: «وجه تمایز انتخابات سوریه با سایر انتخابات‌ها کثرت گرایی سیاسی، فراهم بودن فرصت برابر برای همه نامزد‌ها جهت حضور در این عرصه که نشانه اراده سیاسی بشار اسد برای اصلاحات در سوریه است، می‌باشد. حتی به مخالفان اجازه دادند که کاندیدا شوند و پیشگام شدن معارضان سوری در نام نویسی در انتخابات، نشان آمادگی فضا برای اصلاحات است.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که بنا بر قانون جدید، شخصیت‌های اپوزیسیون خارج از سوریه اجازه نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ندارند. بنا بر قانون جدید، نامزدهای انتخابات باید ۱۰ سال اخیر را به طور مستمر در سوریه حضور داشته باشند. از سویی افرادی که نامشان در فهرست تروریست‌های نظام اسد است نیز حق نامزدی ندارند. در این فهرست نام بسیاری از شخصیت‌های مخالف اسد دیده می‌شود.

صفوی، راهبرد سرنگونی نظام بشار اسد را «شکست خورده» توصیف کرد و ایستادگی این نظام را، پیروزی برای جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: «قدرت نفوذ ایران از محور ایران، عراق و سوریه تا مدیترانه رسیده و این سومین با راست که قدرت نفوذ ایران تا مدیترانه گسترده شده است. خط دفاعی ما دیگر شلمچه نیست، مرز دفاعی ما جنوب لبنان با اسراییل است و عمق دفاع استراتژیک ما تا کنار مدیترانه و بالای سر اسراییل رسیده است. نگرانی غربی‌ها از توسعه نفوذ قدرت ایران ازخلیج فارس تا مدیترانه است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید