محمدرضا لطفی موسیقیدان و نوازنده بزرگ ایرانی درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد رضا لطفی یکی از سر‌شناس ‌ترین نوازندگان تار، ردیف‌‌دان و موسیقیدان مشهور ایرانی صبح جمعه ۲ ماه می‌۲۰۱۴ در اثر بیماری سرطان در تهران، درگذشت.

محمدرضا لطفی در سال ۱۳۲۵ در شهر گرگان به دنیا آمد. وی به مدت پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی پرداخت.

او موسیقی را نزد استادانی چون علی‌اکبر شهناز و حبیب‌الله صالحی فرا گرفت. پس از پایان هنرستان به دانشکده موسیقی راه‌ یافت و به تکمیل آموخته‌هایش پرداخت. در این زمان از استادانی مانند نورعلی برومند، عبدالله دوامی و سعید هرمزی نیز بهره جست.

لطفی در سال ۱۳۴۳ جایزه نخست موسیقی ‌دانان جوان را کسب کرد. در سال ۱۳۵۳ به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی درآمد و در همین سال همکاری خود را با رادیو آغاز کرد.

این هنرمند پیشکسوت ایرانی به مدت یک سال و نیم به عنوان مدیر گروه موسیقی دانشکده موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن از این سمت استعفا کرد.

لطفی در سال ۱۳۵۴ گروه شیدا را راه ‌اندازی کرد و به همراه گروه عارف به سرپرستی حسین علیزاده به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت.

او کانون موسیقی چاووش را با همکاری هنرمندانی مثل حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و علی‌اکبر شکارچی راه ‌اندازی کرد و در طی یک فعالیت چشم‌ گیر آثاری از این گروه به جای ماند که به گفته‌ بسیاری از اساتید از بهترین کارهای موسیقی ایران به شمار می‌روند.

پس از انحلال چاووش، لطفی بعد از سفرهای زیادی که برای کنسرت به ایتالیا، فرانسه و آلمان کرد، در سال ۱۳۶۵ به آمریکا رفت. او علاوه بر کنسرت‌های متعدد در سراسر آمریکا، مرکز فرهنگی هنری شیدا را در واشنگتن بنیان گذاشت.

از خوانندگانی که دراین سال‌ها با او همکاری کرده‌اند می‌ توان به محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، هنگامه اخوان، محمد معتمدی، امیر اثنی عشری و علیرضا شاه محمدی اشاره کرد.

این نوازنده پیش ‌کسوت صبح امروز بر اثر بیماری سرطان درگذشت. اخبار مربوط به مراسم تشییع و تدفین منتشر وی به گزارش رسانه‌های ایرانی، به‌ زودی منتشر خواهد شد.

وی پس از انقلاب ایران مدتی را در آمریکا گذراند، اما در دهه ۸۰ شمسی به ایران برگشت و تا زمان مرگ در کشورش ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید