برکناری رهبر حزب حیات آزاد کردستان "پژاک" پس از 10 سال

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پایگاه خبری روز، روز پنجشنبه 1-5-2014 از تغییر رهبری حزب حیات آزاد کردستان موسوم به "پژاک" پس از گذشت 10 سال خبر داد.

طبق این گزارش به دنبال برگزاری چهارمین کنگره "پژاک" سیستم رهبریت این حزب از حالت یک نفر دبیر کل به حالت رهبری مشترک تغییر یافت.

به گفته منابع "پژاک" در کنگره حزب که در اواسط ماه گذشته در مناطق تحت کنترل این تشکیلات در کوهستان قندیل عراق برگزار شد، علاوه بر تغییر سیستم رهبریت حزب، با رای ‌گیری مخفی "عبد الرحمن حاجی احمدی" پس از 10 سال از دبیرکلی حزب جای خود را به دو عضو دیگر "پژاک" برای تصدی پست رهبری مشترک حزب داده است.

بر اساس این گزارش، حزب تغییرات گسترده ای را در اساسنامه خود ایجاد کرده است. در اساسنامه حزب حیات آزاد کردستان، هر دو سال یک بار باید کنگره اش را برگزار کند. این چهارمین کنگره "پژاک" است که پس از دو سال تاخیر برگزار می شود اما در این گزارش به "جزئیات تغییرات گسترده" یاد شده اشاره ای نشده است.

گفته می شود که پنج تن از اعضای این حزب به نام های "اوین زیلان، اویندار اورمیه، ریزان جاوید، ریوار آبدانان، امیر کریمی معروف به مزدک مهاباد" نامزدهای اصلی تصدی پست رهبری مشترک این حزب بوده اند.

از سوی دیگر "پژاک" در بیانیه‌ای اعلام کرد که تغییرات صورت گرفته در سیستم، رهبری و سیاست های جدید این حزب را روز 5 ماه مه طی یک کنفرانس خبری که قرار است در مناطق تحت کنترل شان در قندیل برگزار شود اعلام خواهند کرد.

غیر از سه کنگره ای که این حزب برگزار کرده است، در سال ۲۰۱۰ اولین کنفرانس درون تشکیلاتی را نیز برای تجدید سازمان و انتخاب اعضای کُردیناسیون و مجلس این حزب برگزار کرده بود.

حزب حیات آزاد کُردستان موسوه به "پژاک"، در سال 2004 تاسیس شد. و از زمان برگزاری اولین کنگره این حزب تا تغییرات اخیر که در سومین کنگره صورت گرفت، عبد الرحمن حاجی احمدی، دبیر کلی آن را بر عهده داشت.

گفتنی است که این حزب روش مبارزه مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران را در پیش گرفت بود و در چند عملیات نظامی در مناطق کوهستانی کردستان، شماری از اعضای سپاه پاسداران ایران را به قتل رساند.

منابع این حزب می گویند طی چند سال گذشته بیش از 120 تن از اعضایشان بر اثر درگیری با نیروهای نظامی ایران جان خود را از دست داده اند.همچنین تا کنون حداقل 10 تن از اعضا و هوادارن این حزب توسط دولت ایران اعدام شده اند.

سپاه پاسداران در تاریخ 16/7/2011 عملیات وسیعی را علیه حزب پژاک در مناطق مرزی ایران با عراق آغاز نمود که حدود یک ماه به طول انجامید.

از پژاک به عنوان شاخه ایرانی حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به "پ ک ک" یاد می شود. "پ ک ک" نیز چندی است که سیستم رهبری مشترک را برای خود برگزیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید