گزارش سالانه آمریکا: ایران یکی از 4 دولت حامی تروریسم در جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در باره تروریسم، ایران را یک از 4 دولت حامی تروریسم در جهان نام برد.

در این گزارش که در 30 آوریل در سایت وزارت خارجه آمریکا چاپ شده، کشورهایی که دولتهای آنها حامی تروریسم هستند عبارتند از کوبا، ایران، سودان و سوریه.

در این گزارش در باره ایران آمده است که دولت ایران از سال 1984 به فعالیتهای تروریستی خود ادامه داده، و در این میان باید به حمایت از گروههای تروریستی در غزه و حزب الله لبنان اشاره کرد.

ایران در سال 2013 سعی کرده تا برای جدایی طلبان حوثی در یمن و مخالفان شیعه در بحرین اسلحه قاچاق کند. همچنین سپاه قدس ایران در این سال به عملیات تجسسی و بی ثبات نمودن منطقه خاورمیانه پرداخته، و ابزار اصلی رژیم ایران برای ایجاد و پشتیبانی از تروریسم بوده است.

در مورد سوریه، ایران در سال 2013 از طریق حزب الله لبنان سعی در ارسال اسلحه، کمکهای مالی و آموزش نظامی به این کشور کرده است. ایران همچنین اعزام شبه نظامیان شیعه عراقی برای جنگ در کنار ارتش اسد را تسهیل کرده، و سرکوب مردم سوریه منجر به کشته شدن بیش از 100 هزار نفر از غیرنظامیان شده است.

گزارشهایی در دست است که نشان می دهد بعضی از نیروهای نظامی اعزامی به سوریه از کادرهای سپاه پاسداران ایران هستند که نقش مستشار در ارتش اسد را به عهده داشته، و مستقیما در جنگها شرکت نموده اند.

در این گزارش آمده است که در ژانویه 2013 یک لنج ایرانی به نام "جهان" در سواحل یمن توقیف شد که حامل موشکهای ضد هوایی ساخت چین، مواد منفجره، موشک انداز، و سلاحهای دیگر بود.

در دسامبر 2013 گارد ساحلی بحرین نیز یک قایق تندرو حامل اسلحه و مواد منفجره، که برای مخالفان شیعه در این کشور ارسال شده بود، را توقیف کرد. مقامات بحرینی سپاه پاسداران را متهم به تامین اسلحه برای مخالفان بحرینی کردند.

بر اساس گزارش وزارت خارجه آمریکا، نگرانی از گسترش سلاحهای کشتار جمعی ایران در سال 2013 ادامه داشته است. در این سال ایران، علی رغم تاکیدهای بسیار سازمان ملل متحد برای تعلیق فعالیتهای حساس اتمی، به زیرپا گذاشت تعهدات بین المللی خود در زمینه برنامه اتمیش ادامه داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید