.
.
.

سپاه: "توان بازدارندگی ما" جلوی حمله آمریکا را گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران، روز دوشنبه 28 آوریل گفت جنگ ایران و آمریکا، "جنگ حق و باطل" است و این دو کشور هیچگاه در کنار هم قرار نمی گیرند.

فدوی در گفتگو با خبرگزاری فارس به اوضاع منطقه خلیج و تهدیدات نظامی آمریکایی های علیه ایران پرداخت و گفت "این توان بازدارندگی ما است" که باعث شده تا آمریکا به ایران حمله نکند.

"اگر آمریکایی‌ها بدانند تا فردا می‌توانند سر از تن ما جدا کنند، این کار را به پس‌فردا موکول نمی‌کنند."

او گفت که قبل از انقلاب هدف آمریکا "استقرار از چابهار تا امیدیه اهواز و ساخت شهرکها و مجتمع های مسکونی" در مناطق ساحلی ایران بود، اما بعد از انقلاب این فعالیتها به پادشاهی سعودی منتقل شد و آمریکا بزرگترین "حجم کار مهندسی" را در آن کشور انجام داد.

در مورد جنگ 8 ساله ایران و عراق فدوی گفت که بخاطر اصرار ایران در ادامه جنگ با عراق، در یکسال و نیم آخر جنگ آمریکا در خلیج با ایران درگیر شد و به کشتی های جنگی و سکوهای نفتی ایران حمله کرد.

"آمریکا در ظرف 2 ماه تعداد کشتی های خود در خلیج را به 86 فروند رساند، در حالیکه اکنون آمریکا 20 کشتی در خلیج دارد."

او گفت با حمله آمریکا به تاسیسات نفتی ایران "در زمستان سال 1365 صادرات نفت ایران به زیر 100 هزار بشکه در روز رسید، و در حالیکه قیمت هر بشکه نفت در دنیا 18 دلار بود، ولی در ایران به 6 دلار رسید. "

فدوی افزود: "در طول 8 سال دفاع مقدس، 550 شناور ایران مورد هدف قرار گرفتند که 48 درصد آن در طول 6 و نیم سال و 52 درصد آن در یک سال و نیمی بود که آمریکایی‌ها وارد جنگ شدند."

"در 24 مهر 1366 آمریکا سکوهای ایران را زد و فرماندهان سپاه در نامه ای به رفسنجانی از او خواستند تا اگر اجازه دهند عصر آن روز ما با ارتش آمریکا درگیر شویم."

فدوی معتقد است که در صورت درگیری ایران و آمریکا، "بحران جهانی از بانک‌ها به بورس منتقل می‌شود به گونه‌ای که تا 10 سال کسی نمی‌توانست جلوی این بحران را بگیرد."