.
.
.

ظریف: توافقنامه اتمی مورد استقبال مردم ایران قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه 27 آوریل 2014 گفت او به یک توافق اتمی با غرب امیدوار است، زیرا "بیشتر مردم ایران" موافق آن هستند. او مقاومت اسلامگرایان تندرو در داخل ایران را چندان مهم ندانست.

ظریف در نشست خبری با سباستین کورز، همتای اتریشی خود که در تهران برگزار شد گفت: "بعضی از جناحها به دلایل سیاسی هیچ علاقه ای به توافقنامه اتمی ندارند، اما آنچه که دست آخر اهمیت دارد رای اکثریت مردم ایران است."

به گزارش خبرگزاری رویترز، اشاره ظریف به پیروزی قاطع حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری خردادماه سال گذشته بوده که یک نامزد نسبتا میانه رو با شعار پایان دادن به تحریمها به قدرت رسید و راه بازرسی خارجی از برنامه اتمی ایران را باز گشود.

ظریف، در حالی که سخنانش از تلویزیون دولتی ایران بصورت زنده پخش می شد، گفت: "روحانی با رای مردم به قدرت رسیده، و من مطمئن هستم در صورت رسیدن به توافقی که به حقوق قانونی ایران احترام بگذارد، مردم از آن استقبال خواهند کرد."

او افزود: "من مطمئنم اگر به یک توافق عادلانه برسیم، مردم از آن حمایت خواهند کرد."

افزایش فشارها

روحانی و تیم مذاکره کننده او تحت فشار شدید از سوی تندروهای اسلامی هستند که با مذاکرات اتمی با شش قدرت جهانی- ایالات متحده آمریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین و روسیه- مخالفند.

گروه کشورهای 5+1 خواستار توقف برنامه اتمی ایران در مقابل کاستن از تحریمهای اقتصادی هستند. براساس توافقنامه موقت اتمی دو طرف تا 20 ماه ژوئن وقت دارند تا به یک توافقنامه دائمی دست یابند.

تندروهای ایران، و از جمله مقامات دولت پیشین محمود احمدی نژاد، حسن روحانی را متهم به نرمش در مقابل واشنگتن می کنند. ایران و ایالات متحده آمریکا کمی بعد از انقلاب اسلامی 1979 روابط سیاسی خود را با یکدیگر قطع کردند.

ظریف گفت: "من نسبت به یک توافق خوش بین هستم، مشروط بر آنکه این روحیه بر مذاکرات حکمفرما باشد، و طرف مقابل هم به تداوم گفتگوها با حسن نیت و احترام مقابل پایبند باشد."

فرانک رز، یک مقام بلندپایه آمریکایی نیز، که روز یکشنبه از ابوظبی پایتخت امارات بازدید کرد، از امکان دستیابی به یک توافق اتمی ابراز خوشبینی کرد.