.
.
.

گردهمایی یادبود پرفسور ریچارد فرای در لوس آنجلس برگزار شد

در میان جنجالهای داخلی ایران بر سر دفن ایرانشناس آمریکایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالیکه جنجال بر سر موضوع دفن ریچارد فرای ایرانشناس آمریکایی در ایران همچنان ادامه دارد، گردهمایی یادبود پرفسور ریچارد فرای ایراندوست روز پنجشنبه 25-04-2014 در کتابخانه وست وود شهر لوس آنجلس برگزار شد.

به گزارش العربیه.نت فارسی این گردهمایی که توسط جنبش پایداری مرز پرگهر در میدان پرشیا تهرانجلس برپاشده بود با استقبال گروهای گوناگون سیاسی همچون جبهه ملی و حزب مشروطه ایران و گروهی از مردم، پاس شناسی ایرانیان را نسبت به خدمتگذاران فرهنگ ایران نشان داد.

این مراسم در ساعت 6 بعد از ظهر با سرود ملی مرزپرگهر رسمیت یافت و در ادامه با کلیپی زندگی نامه ریچارد فرای مرور و سپس گفت و گوی جنجالی وی در شبکه تلویزیونی سی ان ان پخش شد.

در ادامه فریار نیکبخت از جنبش پایداری مرزپرگهر که جلسه را اداره می کرد از خانم الهام یعقوبیان دعوت کرد که از سوی جنبش به مردم و میهمانان خوش آمد بگوید و در باره حرکت های جدید فرهنگی مرزپرگهر در لوس آنجلس توضیحاتی ارائه دهد.

سخنران نخست بیژن خلیلی درباره حقوق بشر و انتقال کالبد ریچارد فرای به اصفهان سخن گفت و در انتها با انتقاد از افراطیون درون ایران و حزب الله و برخی جریانات سیاسی در خارج از ایران که به تخریب چهره ریچارد فرای مشغولند سخنان خود را پایان برد.

در این میان فریار نیکبخت پیامهای رسیده از ایران برای این گردهمایی را برای حاضرین خوانده و سپس پیام تصویری برادر بزرگ ریچارد فرای آقای ویلیم فرای بصورت زنده پخش گردید و در ادامه آقای افشین زند محقق و دانشجوی سابق و هم نویس ایراندوست به سخنانی در باره ی استاد سابقش و کتاب مشترک خودش و ریچارد فرای که در انتظار چاپ می باشد با عنوان "جفرسون و کورش بزرگ"پرداخت.

کارگردان توانای ایرانی خانم مهناز رکنی سازنده فیلم ایراندوست در جستجوی پارسه را خواند و در پی آن بخش هایی از این فیلم را برای حضار پخش کردند که همگان را شگفت زده کرد.

پس از پخش فیلم، روزبه فراهانی پور از بنیانگزاران جنبش پایداری مرزپرگهر در سخنرانی خود با اشاره به فراز و نشیب های ایران در دوران های تاریخی گفت ما در ایران رهبران و پادشاهانی چون مظفرالدین شاه ،محمد علی شاه ،احمد شاه را داشته ایم که وصیت کرده بودند بدنشان را از ایران خارج کرده و در کربلا دفن کنند و آیت االله خمینی ملی گرایی را کفر و ملی گرایان را کافر نامید و همچنین افرادی چون علی شریعتی که وصیت کرده بود بدنش را به سوریه ببرند در حقیقت غیر ایرانیانی بوده اند که اشتباها فارسی سخن می گفتند و در مقابل آمریکایی هایی چون هاوارد باسکروویل شهید جنبش مشروطه که در تبریز دفن می باشد و یا آرتور پوپ و همسرش فیلیس اکرمن که در اصفهان دفن هستند و پرفسور ریچارد فرای ایراندوست براستی ایرانیانی بوده اند که اشتباها انگلیسی سخن می گفتند و اینان بدون شک شهروندان افتخاری ایرانند.

وی در پایان با اشاره به کتاب ایران بزرگ فرای گفت این وظیفه هر ایرانیست که این کتاب را نه تنها بخواند بلکه در کنار شاهنامه و حافظ نگهداری کند.

پس از وی آخرین سخنران استاد علی اکبر جعفری از خاطرات خود با ریچارد فرای و نخستین دیدارش که سال 1957 بوده است سخن گفت و وی نیز اشاره کرد که فرای بدون شک ایران را از بسیاری از ایرانیان بیشتر دوست داشته است.

در جمع بندی کلی این جلسه در کنار گرامی داشت یاد ایراندوست اعتراضی به عدم انتقال کالبد وی به شهر اصفهان و بیکفایتی جمهوری اسلامی بود.

از جمله کسانی که برای این جلسه پیام کتبی فرستاده بودند می توان به ادیب برومند رییس هیات رهبری جبهه ملی ،خسرو سیف دبیر حزب ملت ایران، منوچهر یزدی سخنگوی حزب پان ایرانیست ،دکتر جمال ادین سینا دلیری استاد علوم سیاسی دانشگاه کابل، مهناز رکنی فیلمساز در ایران و همچنین ویلیام رویس رییس پیشین صدای امریکا ،کنلل لورنس فرانکلین رییس سابق میز ایران در پنتاگون پرفسور ریچارد هوانیسیان اشاره کرد.

بنا بر گزارشهای رسیده وزارت خارجه ایران با ارسال پیامی به همسر و خانواده ریچارد فرای از آنان خواسته بود تا در این گردهمایی شرکت نکنند و از مدعوین نیز بخواهند تا این گردهمایی را لغو کنند زیرا در غیر این صورت در روند رسیدگی به موضوع دفن ریچارد فرای مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

ریچارد فرای ایرانشناس آمریکایی که در طول عمر خود درباره تاریخ و فرهنگ ایران تحقیق و پژوهش می کرد وصیت کرده است که جسد وی در کنار رودخانه زاینده رود اصفهان دفن شود. با گذشت دو هفته از مرگ وی مسئولان ایرانی به دلیل مخالفتهای گسترده از سوی جریانات اصولگرای ایران حاضر به پذیرش جنازه وی در این کشور نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم