.
.
.

انتقاد مکارم شیرازی از دولت روحانی به دلیل «پر توقع کردن اقلیت‌ها»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در قم، نسبت به آنچه «پر توقع کردن اقلیت‌ها» در ایران نامید هشدار داد و خواستار متوقف شدن سیاست‌های دولتی کنونی درخصوص اقلیت‌ها شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت الله مکارم شیرازی که پنجشنبه ۲۴-۴-۲۰۱۴ در جمع اعضای هیئت رئیسه دانشگاه پیام نور سخن می‌گفت، با تأکید بر اینکه وجود ناهنجاری در دانشگا‌ه‌ها بر جامعه تأثیر خواهد گذاشت، خواستار اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها و رساندن این مراکز آموزشی به سطح بالایی از اخلاق اسلامی شد.

او با تأکید بر اینکه «اساتید شیعه» باید در دانشگاه‌های ایران عضو هیأت علمی باشند عنوان کرد: «روشی هم که اخیرا دولت در برخی امور به دنبال آن است راه به مقصد نمی‌رساند و تجربه نشان داده که اگر در حد معمول کار کنیم توقعات هم محدود می‌شوند، ولی اگر به توقعات دامن بزنیم بیشتر شده و فردا به دنبال وکیل و وزیر و رئیس جمهور هم خواهند بود.»

این مدرس حوزه علمیه با بیان اینکه در رژیم شاه سابق ایران به گونه‌ای رفتار می‌شد که اقلیت‌های مذهبی هم قانع بودند اضافه کرد: «با این حال امروزه در حال افزایش توقعات هستیم؛ باید بدانیم این امر موجب جذب بیشتر نمی‌شود بلکه توقعات آن‌ها را بیشتر می‌کند.»

سخنان این مرجع تقلید در حالی بیان می‌شود که رسیدگی به حقوق قومیت‌ها و مشارکت دادن آن‌ها در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی، از جمله وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی ایران بود.

حسن روحانی، در رقابت‌های انتخاباتی در سومین بیانیه‌های خود، وعده‌هایی از جمله «مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور، انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف، حمایت، تقویت و تفویض اختیار و واگذاری امور اجرایی محلی ـ منطقه‌ای به آنان، تدریس زبان مادری (کردی، آذری، عربی و...) به طور رسمی در مدارس و دانشگاه‌ها و تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی» داد.

روحانی همچنین نخستین رئیس جمهوری ایران است که دستیاری در امور "اقوام و اقلیت‌ها" منصوب کرد. علی یونسی وزیر اسبق اطلاعات ایران به این سمت منصوب شده است.

با تمام این وعده‌ها، یونسی حدود ۶ ماه پیش در مصاحبه با روزنامه دولتی ایران گفت، دولت موفق نشده استانداری و وزارت‌خانه‌ای را در اختیار "اقلیت‌های قومی و مذهبی" قرار دهد. وی افزود، با این حال عدم توفیق در انتصاب "اقلیت‌های قومی و مذهبی" به چنین سمت‌هایی به معنای این نیست که دولت در آینده چنین قصدی ندارد. او همچنین تصریح کرد که خیلی از سازمان‌ها و ارگان‌ها به دلیل «منع قانونی یا تعصبات» از به‌کارگیری قومیت‌ها و پیروان مذاهب دیگر خودداری می‌کنند.