.
.
.

ویدیوی تجمع هزاران شهرکردی در مخالفت با انتقال آب کارون به زاینده رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هزاران نفر از مردم شهر کرد چهارشنبه ۲۳ آوریل برای جلوگیری از احداث تونل‌های بهشت آباد و گلاب و انحراف کارون به زاینده رود، بزرگ‌ترین تجمع محیط زیستی تاریخ ایران را برگزار کردند.

طرح بهشت‌آباد عنوانی است که برای انتقال آب از سرشاخه های رود کارون در چهار محال و بختیاری به اصفهان به کار برده می‌شود.

بر اساس این طرح بزرگ با احداث تونل بهشت‌آباد به ظرفیت انتقال سالانه یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب، آب از سرشاخه های رودخانه کارون به فلات مرکزی منتقل می‌شود.

طرح بهشت‌آباد در ‌‌‌نهایت در میان مخالفت کار‌شناسان، مسئولان، نمایندگان و مهم‌تر از همه افکار عمومی استان‌های خوزستان و چهار محال و بختیاری، در آستانه استیضاح نامجو وزیر نیرو و با فشار مسئولان و نمایندگان استان‌های مرکز کشور، به ویژه اصفهان، در شورای عالی آب تصویب شد و وزارت نیرو اعلام کرد در هفته دولت سال ۱۳۹۰ طرح بهشت آباد کلنگ زنی می‌شود.

این در حالی است که سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سال ۱۳۸۶، مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در سال ۱۳۸۷ و سازمان مدیریت منابع آب ایران به عنوان متولی آب کشور در تیر ماه سال جاری به این طرح اشکالات فراوانی گرفتند و آن را تایید نکردند.

تونل گلاب نیز با هدف انتقال آب کارون به زاینده رود اصفهان و مناطق مرکزی ایران حفر می‌شود.

ماه‌های گذشته، چند زنجیره انسانی در شهر اهواز برای نجات کارون، بزرگ‌ترین رودخانه ایران، برگزار شد. آب کارون به دلیل انتقال به استان‌های دیگر و همچنین آلاینده‌ها، به شدت کاهش یافته است.