فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عراق ۴ برابر ايران از میادین مشترک نفت استخراج می کند

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  کشور عراق، آنطور که وزارت نفت این کشور اعلام کرده، تولید نفت خود از میدان آزادگان جنوبی را به بیش از ۲۱۰ هزار بشکه در روز رسانده است تا عملا استخراج خود از این حوزه مشترک نفتی را به چهار برابر ایران برساند. این در حالی است که ایران در شرایط کنونی، با عدم پیشرفت فازهای مختلف این میدان، که توسط پیمانکاران چینی در دست انجام است، تنها امکان تولید روزانه ۵۰ تا ۵۱ هزار بشکه نفت در روز را دارد .

  علی رغم اولتیماتوم های شرکت ملی نفت ایران، به شرکت CNPCI چين، که مسئولیت پروژه توسعه میدان آزادگان را در دست دارد، همچنان پیشرفتی در این میدان نفتی حاصل نشده است.

  عبدالرضا حاجی حسين نژاد، مديرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، اخيرا درباره آخرين وضعيت پيشرفت اجرایی طرح توسعه ميدان مشترک آزادگان جنوبی، گفته است: «از مجموع 185 حلقه چاهی که بايد براساس برنامه در فاز نخست توسعه اين ميدان مشترک تکميل می‌شد، تاکنون تنها هفت حلقه چاه حفاری شده است.»

  به گفته اين مقام مسوول در شرکت ملی نفت ايران، قرار بوده مطابق با قرارداد شرکت CNPCI چين تا سال ۱۳۹۳ ، ۲۵ دکل حفاری در این میدان مشترک نفتی مستقر کند، اما هم اکنون تنها ۵ دکل در میدان آزادگان جنوبی فعال است.

  میدان نفتی آزادگان، بزرگترین میدان نفتی ایران به شمار می رود. این میدان در غرب شهر اهواز در منطقه دشت آزادگان قرار دارد و بخش شمالی آن در مجاورت میدان نفتی مجنون عراق است.

  در سال ۲۰۰۱ میلادی، دولت ایران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی با شرکت ژاپنی اینپکس برای توسعه این میدان نفتی به توافق رسیدند. اما با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد و افزایش تنش‌ها میان ایران و غرب که به تحریم‌های اقتصادی علیه صنعت نفت ایران تبدیل شد، شرکت ژاپنی اینپکس مجبور به ترک ایران شد.

  سرانجام نیز دولت ایران پس از شکست در جذب شرکت‌های هندی و روسی، در مهر سال ۱۳۸۹توسعه همه مخزن‌های میدان آزادگان را به شرکت CNPCI چين واگذار کرد.

  عملکرد این شرکت چینی با روی کار آمدن دولت یازدهم بار دیگر زیر ذره‌بین وزارت نفت قرار گرفت.

  بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، اسفندماه سال ۱۳۹۲ در گفتگویی با خبرگزاری مهر درباره آخرین وضعیت مشارکت شرکت CNPC چین در طرح توسعه آزادگان جنوبی گفته بود: «مذاکرات از سوی شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران با این شرکت چینی ادامه دارد.

  اما در ادامه عدم پیشرفت پروژه‌های حفاری و تولید در این میدان سبب شد تا بيژن نامدار زنگنه، اخيرا در نشست مشترکی با حسن روحانی، رئيس جمهور ایران، از عملکرد پيمانکار چينی طرح توسعه ميدان نفتی آزادگان جنوبی، انتقاد کند. آقای زنگنه در این دیدار گفته است: «عملکرد شرکت چينی مطلوب ارزيابی نمی‌شود» وزیر نفت همچنین افزوده است: «اخطارهای لازم برای «خلع يد» به اين پيمانکار داده شده است.»

  عماد حسينی، معاون مهندسی وزير نفت هم با بيان اينکه وزارت نفت با نام کشورها مشکلی ندارند و تنها به منافع ملی می‌انديشند، تاکيد می کند: «چينی‌ها در چند پروژه عملکرد مطلوبی داشته‌اند، اما متأسفانه در پروژه‌های ميدان نفتی آزادگان جنوبی عملکرد قابل دفاعی ندارند.»


  به گفته اين مقام مسئول در وزارت نفت، تاخير چینی‌ها منجر به اعلام ضرب الاجلی 90 روزه به این شرکت از سوی بيژن نامدار زنگنه وزير نفت، جهت افزایش سرعت در طرح توسعه اين ميدان مشترک شده است. عماد حسینی همچنین يادآور شده: «چينی‌ها بايد در اين فرصت تعيين شده فعاليت‌های خود را تقويت کنند، البته اين موضوع را از لحاظ حقوقی نيز می‌توان پيگيری کرد.»

  اما در سوی دیگر، کشور عراق در سال ۲۰۰۷ طرح حفاری، برداشت و تولید نفت از میدان مجنون را همراه با شرکت های بین اللمی نفتی مانند شل و به همراه سرمایه گذاری خارجی آغاز کرد. کنسرسيوم توسعه دهنده ميدان مجنون به رهبری شل و مشارکت شرکت‌های پتروناس مالزی و ميسان عراق، هم اکنون روزانه 210 هزار بشکه نفت خام از اين ميدان برداشت می‌کنند.

  ميدان مجنون يکی از چهار ميدان بزرگ نفتی در جنوب عراق به شمار می‌رود. مطابق برنامه ریزی های انجام شده، عراق قصد دارد میزان تولید خود از این میدان را تا انتهای سال 2014 به 400 هزاربشکه در روز برساند.

  تا پیش از آغاز تحریم های بین المللی در سال 2011 که به طور خاص، علیه صنعت نفت ایران طراحی شده بودند، ایران چهارمین تولید کننده نفت جهان و دومین صادرکننده این صنعت به شمار می‌آمد. اما براساس آمار اوپک، در حال حاضر ایران هردو جایگاه را از دست داده است و کشور عراق جایگاه ایران در صادرات نفت را از آن خود کرده است.

  تبلیغات