.
.
.

جعفری: سپاه به دولتها تذکراتی می دهد تا جمهوری اسلامی حفظ شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرلشگر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، روز دوشنبه 21 آوریل 2014 گفت با تمام تردیدها در فلسفه وجودی سپاه، رهبر ایران در سال 1378 بر لزوم وجود سپاه برای "تداوم نظام" تاکید کرد.

جعفری این سخنان را بمناسبت سالروز تصویب اساسنامه سپاه ایراد کرد و گفت: "‌فلسفه وجودی سپاه این است که انقلاب اسلامی حفظ شود".

جعفری گفت که سپاه با دولتها همکاری می کند، اما بعضی دولتها دیدگاههای سیاسی دارند و از این نظر ممکن است که "در مسیر انقلاب" نباشند، و سپاه برای حفظ انقلاب "تذکراتی" را به دولتها می دهد.

اخیرا رهبران سپاه از دولت حسن روحانی انتقاد کرده بودند که از ظرفیت های اقتصادی سپاه در استقرار اقتصاد مقاومتی استفاده نمی کند.

جعفری در این باره گفت اخیرا توجه دولت روحانی به "فشارهای اقتصادی" زیاد شده، در حالیکه به گفته رهبر دولتها باید "نگاهشان به توانمندی های درونی" باشد.

در سالهای اخیر به خصوص بعد از تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، فعالیت های اقتصادی سپاه پاسداران گسترش چشمگیری پیدا کرده است. قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران بزرگترین بخش اقتصادی این نهاد نظامی است که در سالهای بعد از پایان جنگ در پروژه های بزرگ عمرانی نظیر ساخت راه و سد فعالیت داشت ولی بعد از به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد فعالیت هایش را به نفت و دیگر زمینه های اقتصادی گسترش داده است.

گفته می شود که سپاه پاسداران ایران هم اکنون 812 شرکت ثبت شده در اختیار دارد و این شرکتها بیش از 7650 قرارداد در زمینه های بانکداری، نفت، گاز، راه سازی، ساخت تونل، کشاورزی، مخابرات، ساختمان سازی و پزشکی با دولت امضا کرده اند.

جعفری گفت که فعالیتهای اقتصادی سپاه "بر اساس نگاه ماموریتی" بوده و به نیت "سازندگی و رقابت با بخش خارجی" انجام شده است، و سپاه قصد رقابت با بخش خصوصی را ندارد.