فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اخراج 64 دانشجوی ایرانی رشته های حساس به دلایل امنیتی از نروژ

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیمای ایران، روز پنجشنبه 17 آوریل 2014 اعلام کرد پلیس امنیت ملی کشور نروژ 64 دانشجوی ایرانی که در رشته های فیزیک هسته‌ای، الکترونیک، متالوژی و مکانیک تحصیل می کردند را از آن کشور اخراج کرده است.

  در این گزارش و به نقل از پلیس نروژ آمده است اتهام این دانشجویان تلاش برای دستیابی به اطلاعات در ارتباط با توسعه و بهینه‌سازی سلاح‌های کشتار جمعی و در راستای پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

  مجتبی صدیقی، معاون دانشجویی وزارت علوم ایران گفت: " خبر اخراج دانشجویان ایرانی از نروژ در حقیقت نه اخراج بلکه جابجایی و تغییر رشته بوده به طوریکه دولت نروژ شرط ادامه تحصیل و اخذ ویزای دانشجویان ایرانی را تغییر رشته اعلام کرده است."

  به گزارش سایت نروژی "نیوز این اینگلیش"، پلیس امنیت نروژ در پی آن است تا از انتقال هرگونه "علوم حساس" به دولت ایران جلوگیری کند. این اقدام پلیس نروژ در راستای تحریمهای سازمان ملل متحد در مورد کشورهایی مانند ایران و کره شمالی اعمال می شود.

  پیش از این نیز دیگر کشورهای اروپایی اقدامات مشابه ای را برای دانشجویان ایرانی رشته های حساس علمی به اجرا گذاشته اند. دولت هلند در سالهای 2008 و 2012 تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور را محدود کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران