.
.
.

آژانس: ايران ذخایر حساس اتمی خود را کاهش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش پنجشنبه 17 آوریل آژانس بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، حکایت از کاهش ذخایر اتمی حساس ایران به میزان 75 درصد دارد، و این در راستای اجرای توافقنامه با قدرتهای جهانی است. اما بر اساس این گزارش برنامه تکمیل تاسیسات لازم برای انجام بخشی دیگر از تعهد شش ماهه ایران به تاخیر افتاده است.

گزارش ماهانه آژانس، که نقشی تعیین کننده در تایید پایبندی ایران به تعهداتش دارد، آشکارا از اقداماتی می گوید که تا این لحظه ایران در محدود کردن برنامه اتمیش انجام داده است.

در نتیجه این اقدامات، این کشور به تدریج به منابع مالی ای دسترسی پیدا می کند که قبلا مسدود شده بود. ژاپن دو پرداخت مجموعا به مبلغ 1 میلیارد دلار را بابت نفت خریداری شده از ایران به این کشور پرداخت کرده است.

بر اساس توافقنامه منعقده بین ایران و قدرتهای جهانی که در 20 ژانویه به اجرا درآمد، ایران بخشهایی از فعالیت اتمیش را محدود می کند، و در عوض تحریمهای بین المللی هم، که اقتصاد متکی به نفت ایران را به تعطیلی کشانده، تا اندازه ای تخفیف می یابد.

گزارش آژانس نشان می دهد که ایران نیمی از ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به حدی رقیق کرده که برای ساخت بمب کاربرد کمتری دارد. یکی از پرداختهای ژاپن به مبلغ 450 میلیون دلار در همین ارتباط انجام شده است.

ایران همچنین مشغول تبدیل نیم دیگر از ذخایر اورانیوم خود به اکسید اورانیوم است که کاربردی راکتوری خواهد داشت.

در مجموع ایران در ظرف سه ماه گذشته 155 کیلو از کل 209 کیلو ذخایر اورانیوم خود را یا رقیق کرده و یا اکسید نموده است. برای ساخت بمب حداقل 250 کیلو از این سطح اورانیوم غنی شده مورد نیاز است.

این از نظر کشورهای غربی رویدادی مثبت به حساب می آید، زیرا زمان لازم برای دسترسی ایران به مواد اتمی مورد نیاز برای ساخت بمب را افزایش می دهد. ایران تاکید دارد که فقط برای مصارف راکتوری و نه ساخت بمب دست به غنی سازی اورانیوم زده است.

در گزارش آژانس همچنین آمده است که ساخت واحد طراحی شده برای تبدیل گاز اورانیوم به پودر اکسید، بار دیگر به تاخیر افتاده است. ایران هنوز هیچ دلیلی برای این تاخیر ارائه نکرده است.