فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزارت نفت ایران: تهاتر نفتی ایران و روسیه دشوار است

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  علی ماجدی، معاون وزیر نفت روز دوشنبه 14 آوریل 2014 گفت با اشاره به اینکه ایران و روسیه هر دو تولیدکننده و صادرکننده نفت و گاز هستند، هرگونه توافق بر سر تجارت نفت یا گاز میان ایران و روسیه دشوار خواهد بود.

  ماجدی در دبی و در حاشیه کنفرانس نفت و گاز خاورمیانه به رویترز گفت که هر دو کشور در هر دو بازار نفت و گاز رقیب یکدیگرند.

  ایران و روسیه در حال مذاکره در مورد راه های مختلف افزایش مبادلات تجاری نظیر قرارداد مبادله نفت در برابر کالا میان دو کشور هستند. بر اساس این قرارداد احتمالا روسیه روزانه 500 هزار بشکه نفت ایران را در عوض کالاهای روسی خریداری خواهد کرد.

  ایران امیدوار است که با عقد یک قرارداد تهاتری با روسیه بتواند تحریمهای بین المللی را دور بزند و کالاهای صنعتی مورد نیاز خود را از روسیه وارد کند. واشنگتن ضمن مخالفت با قرارداد تهاتری بین دو کشور، چنین قراردادی را بر خلاف شرایط توافق موقت هسته‌ای میان ایران و غرب می داند.

  ماجدی گفت که یک قرارداد تهاتری با کشوری مانند چین که وارد کننده نفت و گاز است امکان پذیرست، اما در مورد روسیه که خود یکی از صادرکنندگان اصلی این دو کالاست مشکل می باشد.

  ماجدی گفت که تاکنون هیج قرارداد یا توافقی میان دو کشور به امضا نرسیده، ولی دو طرف در حال مذاکره برای افزایش مبادلات تجاری خود هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران