فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شمس الواعظین جایزه جهانی آزادی مطبوعات را دریافت کرد

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  ماشاءالله شمس‌الواعظین روزنامه نگاری ایرانی شامگاه دوشنبه ۱۴ آوریل در کنگرهٔ IPI در شهر «کیپ‌تاون» آفریقای جنوبی، جایزه‌ جهانی آزادی مطبوعات را دریافت کرد.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، ماشاءالله شمس‌الواعظین هنگام دریافت اینجایزه که از سوی بنیاد بین‌المللی مطبوعات به او اهدا شد، گفت: «من از کشوری می‌آیم که در آن، فصل‌های سال چهار تا است؛ فصل بهار، فصل تابستان، فصل پاییز و فصل زمستان، مانند همه‌ نقاط جهان به استثنای دو قطب منجمد شمال و جنوب، اما فصل‌های رکن چهارم دموکراسی، یعنی مطبوعات در ایران فقط سه فصل است. فصل تابستان بسیار داغ، فصل پاییز و خزان و فصل زمستان بسیار سرد و منجمد!»

  او با بیان این‌که در ۱۰۰ سال اخیر، رکن چهارم دموکراسی فقط شاهد چهار فصل بهار بوده است، اظهار کرد: «یعنی به‌طور متوسط هر ۲۵ سال یک فصل بهار داشتیم که به «بهار تهران» معروف است.»

  او افزود: «بقیه‌ فصل‌های مطبوعات ایران یا بسیار گرم بوده یا پاییز یا زمستان سرد و منجمد. این موضوع در ایران همواره مورد بحث روزنامه‌نگاران و جامعه‌شناسان بوده که چرا بهار مطبوعات ایران کوتاه‌مدت است و آیا در این زمینه، ما روزنامه‌نگاران بهار را پاس نمی‌داریم یا مسؤولان وقت، ظرفیت تحمل بهار را ندارند، زیرا این موضوع هم در دوره‌های مختلف صدق کرده است؟»

  شمس الواعظین بار‌ها به خاطر فعالیت‌های مطبوعاتیش در ایران، زندانی شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران