.
.
.

مجلس ایران: رابطه مولوی عبدالحمید و جیش العدل مبهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جواد کریمی قدوسی٬ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران می‌گوید درباره رابطه مولوی عبد‌الحمید با گروه «جیش‌العدل» و نحوه آزادی چهار مرزبان «ابهاماتی» وجود دارد که تا کنون رفع نشده است.

کریمی قدوسی روز یک‌شنبه ۱۳ آوریل به سایت اصول «۵۹۸» گفت: «توضیح وزارت‌خانه‌های اطلاعات و امور خارجه در این‌باره به اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس قانع کننده نبوده است.»

این نماینده اصولگرای مجلس افزوده است: «واسطه‌ها در آزاد مرزبانان باعث تشدید اقدامات تروریستی می‌شود و دولت باید در ماجرای گروگان‌گیری مرزبانان مقتدرانه وارد عمل می‌شد.»

کریمی قدوسی ادامه داد: «ابهامات در ماجرای آزادسازی مرزبان‌ها زیاد است و از ارتباطات پنهانی که بین این افراد با این گروهک تروریستی وجود دارد هنوز خبری در دست نداریم.»

وی همچنین اضافه کرده «اعضای کمیسیون امنیت ملی به دلیل اینکه در این زمینه‌ها حساسیت بالایی دارند اقدام به تشکیل کمیته‌ای ویژه کرده‌اند.»

جیش العدل در ۶ فوریه سال جاری میلادی پنج مرزبان ایرانی مستقر پاسگاه کهیرتوک-دشتیاری را ربود.

این گروه پس از آن اعلام کرد که آماده است در مقابل آزادی ۳۰۰ زندانی سنی مذهب در ایران و سوریه، پنج مرزبان ایرانی را که به گروگان گرفته است، آزاد کند.

مدتی بعد جیش العدل اعلام کرد به عنوان تلافی اعدام علی نارویی یکی از زندانیان بلوچ در زندان‌های ایران، گروه‌بان یکم جمشید دانایی فر یکی از گروگان‌ها را اعدام کرده است.

اما سرانجام پس از می‌انجی‌گری شماری از روحانیون اهل سنت و در راس آن‌هامولوی عبد الحمید، گروگان‌ها آزاد شده و یکشنبه ۶ آوریل وارد ایران شدند.

اما پس از آنکه چهارتن از مرزباران ایرانی که توسط گروه جیش العدل ربوده شده بودند، به ایران رسیدند، شماری از رسانه‌های اصولگرا، مولوی عبدالحمید را که می‌انجی اصلی آزادی گروگان‌ها بود، مورد حملات و انتقادهای خود قرار دادند.