.
.
.

مهلت ۱۰ روزه مجلس ایران به دولت روحانی برای شکایت از آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد حسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران از مهلت ۱۰ روزه مجلس به دولت برای شکایت از آمریکا در مجامع بین‌المللی خبر داد.

آصفری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره عدم صدور ویزا برای ابوطالبی از سوی آمریکا گفت: «طبق توافق مقرّ که در سازمان ملل به تصویب رسیده زمانی که مجمع بین‌الملل به سازمان ملل تغییر عنوان داد دولت آمریکا را مجاب کرده که با نمایندگان کشور‌ها برای سازمان ملل همکاری داشته باشند.»

وی اضافه کرد: «دولت آمریکا طبق آن قرارداد باید با نمایندگان کشور‌ها برای صدور ویزا و حتی سکونت همکاری کند؛ آن قرارداد به صراحت دولت و ایالت‌های آمریکا را از مانع‌تراشی برای معرفی نماینده در سازمان ملل منع کرده است.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با بیان اینکه از دستگاه دیپلماسی توقع داریم که موضوع حضور ابوطالبی در سازمان ملل را پیگیری کند، گفت: «دولت باید این موضوع را پیگیری کرده و از آمریکا شکایت کند و صرفاً به این موضوع بسنده نکند که ما به حضور نماینده‌مان اصرار داریم.»

وی تصریح کرد: «دولت آمریکا هم باید در قبال این اقدام پاسخگو باشد و طوری با آن‌ها رفتار شود که دیگر به خود اجازه ندهند چنین اقداماتی انجام دهند.»

آصفری وجود مقرّ سازمان ملل در آمریکا را بی‌ارتباط با دولت این کشور دانست و اضافه کرد: «دولت آمریکا نمی‌تواند از سازمان ملل برای پیشبرد اهداف خود استفاده کند.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد که در صورت عدم پیگیری این مسئله از سوی دولت مجلس وزیر امور خارجه را به مجلس فرا خواهد خواند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که دولت امریکا برای حمید ابوطالبی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل ویزای ورود به خاک این کشور صادر نخواهد کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، حمیدابوطالبی را به عنوان نماینده پیشنهادی این کشور در سازمان ملل متحد معرفی کرده بود. ابوطالبی در به گروگان گرفتن کارکنان سفارت آمریکا در تهران در سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ نقش ایفا کرده بود. معرفی او برخی از کارکنان وقت سفارت را که به مدت ۴۴۴ روز گروگان بودند، خشمگین کرده است.