.
.
.

هشدار آمریکا به روسیه در باره شکستن تحریم ها علیه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه 10-4-2014 در دیدار با همتای روسی خود هشدار داد که هرگونه قراردادی مبنی بر "نفت در مقابل کالا" بین ایران و روسیه می تواند به منزله لغو تحریم ها از سوی روسیه علیه ایران تلقی شود.

وی تاکید کرد، در صورتی که چنین معامله ای بین دو کشور انجام گیرد، آمریکا تحریم های بیشتری را علیه روسیه اعمال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از دیدار جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا، با آنتون سیلوانف، وزیر دارایی روسیه، سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد:" وزیر خزانه داری بر نگرانی های ما در باره خبرهای مربوط به قرارداد احتمالی میان روسیه و ایران در زمینه نفت در مقابل کالا تاکید کرد".

او افزود: "جک لو در این دیدار روشن کرد که هر قراردادی در این زمینه، توسط هر نهادی یا شخصی امضا شود، باعث اعمال تحریم علیه آن شخص یا موسسه خواهد شد".

در این دیدار وزیر خزانه داری آمریکا به سیلوانف گفته است، چنین قراردادی به منزله نقض توافق بین ایران و شش قدرت بزرگ جهان، که آمریکا و روسیه نیز از آن جمله اند، به شمار می رود. بنا بر این توافق، تهران متعهد شده که برنامه اتمی خود را در ازای لغو جزئی تحریم های غربی متوقف کند. این تحریم ها باعث جلوگیری از انتقال درآمد حاصل از فروش نفت به داخل ایران شده است.

طبق این گزارش، جک لو در دیدار خود با سیلوانف با اشاره به بحران اوکراین به همتای روسی خود یادآوری کرد، در صورتی که مسکو به ایجاد تنش در اوکراین ادامه دهد، آمریکا آماده است تا تحریم های بیشتری را علیه روسیه اعمال کند.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته از امضای یک قرارداد 20 میلیارد دلاری در زمینه نفت در مقابل کالا میان تهران و مسکو خبرداد.