.
.
.

کاخ سفید تاکید کرد برای ابوطالبی ویزا صادر نمی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز جمعه 11-4-2014 اعلام داشت که دولت امریکا برای حمید ابوطالبی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل ویزای ورود به خاک این کشور صادر نخواهد کرد .

جی کارنی، به خبرنگاران گفت که دولت آمریکا در این زمینه موضعی همانند کنگره دارد.

ابوطالبی گفته است که تنها با گروه "دانشجویان پیرو خط امام" همکاری کرده اما نقشی مستقیم در گروگان‌گیری نداشته است و حتی برای آزادی گروهی از گروگان‌ها، مترجم بوده است.

جی کارنی دیروز طی سخنان خود گفته اگرچه دولت آمریکا ابوطالبی را گزینه مناسبی نمی‌داند، اما اختلاف پیرامون تعیین وی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل تاثیری بر گفت و گوهای هسته ای با ایران نخواهد گذاشت.

سنای آمریکا لایحه ای را با هدف جلوگیری از ورود حمید ابوطالبی به خاک ایالات متحده، تصویب کرده است .

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش نویس این لایحه را تد کروز سناتور جمهوری خواه ایالت تکزاش ارائه داده بود. به گفته کروز، هدف از این لایحه جلوگیری از ورود «تروریست‌های معروف» به خاک آمریکا برای فعالیت به عنوان سفیر در سازمان ملل متحد است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، حمید ابوطالبی را به عنوان نماینده پیشنهادی این کشور در سازمان ملل متحد معرفی کرده بود. ابوطالبی در به گروگان گرفتن کارکنان سفارت آمریکا در تهران در سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ نقش ایفا کرده بود. معرفی او برخی از کارکنان وقت سفارت را که به مدت ۴۴۴ روز گروگان بودند، خشمگین کرده است.