فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سنای آمریکا ممنوعیت ورود نماینده پیشنهادی ایران در سازمان ملل را تصویب کرد

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  سنای آمریکا لایحه را با هدف جلوگیری از ورود حمید ابوطالبی نماینده معرفی شده ایران در سازمان ملل متحد به خاک ایالات متحده، تصویب کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش نویس این لایحه را تد کروز سناتور جمهوری خواه ایالت تکزاش ارائه داده بود. به گفته کروز، هدف از این لایحه جلوگیری از رورد «تروریست‌های معروف» به خاک آمریکا برای فعالیت به عنوان سفیر در سازمان ملل متحد است.

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، حمید ابوطالبی را به عنوان نماینده پیشنهادی این کشور در سازمان ملل متحد معرفی کرده بود. ابوطالبی در به گروگان گرفتن کارکنان سفارت آمریکا در تهران در سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ نقش ایفا کرده بود. معرفی او برخی از کارکنان وقت سفارت را که به مدت ۴۴۴ روز گروگان بودند، خشمگین کرده است.

  برخی از قانونگذاران آمریکایی هم گفتند که از معرفی ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد از سوی حسن روحانی، خشمگین هستند. وزارت امور خارجه آمریکا هم نگرانی خود را در این باره ابراز کرده است.

  ایالات متحده که روابط دیپلماتیک خود را در سال ۱۹۸۰ و در پی بحران گروگان‌ها قطع کرده است، موظف است برپایه توافقنامه کشور میزبان، اجازه ورود دیپلمات‌های سازمان ملل متحد را به خاک خود بدهد. آمریکا تنها در موارد محدودی می‌تواند از صدور روادید برای این دپیلمات‌ها، خودداری کند.

  چارز شامر سناتور دموکرات که سومین عضو بلندپایه حزب دموکرات در مجلس سنای آمریکا است، از تصویب لایحه جدید، ابراز خورسندی کرد.

  مجلس نمایندگان آمریکا نیز باید با مصوبه سنا موافقت کند و پس از آن، این مصوبه برای اجرایی شدن به امضای باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده برسد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران