فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دور تازه گفتگوهای اتمی ایران در وین آغاز شد

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  دور تازه گفتگوها بر سر برنامه اتمی ایران روز سه شنبه 8 آوریل با هدف پایان دادن به این مناقشه تا آخر ماه ژوئیه آینده بار دیگر از سر گرفته شد.

  اختلافات اساسی در میان طرفهای مذاکره کننده نمایان است. در حالیکه ایران خواستار حفظ توانایی غنی سازی خود برای مصارف رآکتوری است؛ آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان به دنبال محدودیتهای بیشتری در این زمینه هستند.

  مذاکرات دو روزه با حضور روسای هیات های مذاکره کننده ایران و کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه در مجموعه سازمان ملل در وین صبح روز سه شنبه کار خود را آغاز کرد.

  سخنگوی کاترین اشتون، رییس روابط خارجی اتحادیه اروپا، و هماهنگ کننده مذاکرات از سوی قدرتهای جهانی، روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: "ما درگیر مذاکرات بسیار مفصل و حساسی هستیم و تمام سعی خود را برای پیشبرد روند گفتگو ها بعمل میآوریم."

  ایران و شش قدرت جهانی امیدوارند تا در ماه مه، و دو ماه پیشتر از مهلت نهایی 20 ژوئیه، پیش نویس توافقنامه جامع را تنظیم کنند.
  با این همه دو طرف بر سر مسائل اساسی با یکدیگر اختلاف دارند.

  ایران می گوید که برای سوخت رآکتوری خود نیازمند غنی سازی در سطح پایین است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار محدودیتهای بیشتر برای جلوگیری از غنی سازی در سطح بالا و بکارگیری آن در ساخت سلاحهای اتمی هستند. موضع چین و روسیه هم در میانه این طیف قرار دارد.

  ایران هرگونه تمایل به ساخت سلاحهای اتمی را تکذیب می کند و خواستار لغو تحریمهای اقتصادی در مقابل هرنوع امتیاز از سوی ایران است.

  در توافقنامه موقتی که هم اکنون به اجرا درآمده، ایران بعضی از فعالیتهای اتمی خود را محدود کرده و در مقابل قدرتهای جهانی هم بخشی از تحریمها را لغو کرده اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران