.
.
.

رئیس جمهوری اتریش با سفر به ایران موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر هاینتس فیشر رئیس جمهوری اتریش اعلام کرد که او موافقت اولیه خود را با دعوت جمهوری اسلامی ایران را برای سفر به این کشور اعلام کرد.

در صورت انجام این سفر، آقای فیشر نخستین رئیس جمهور کشور غربی خواهد بود که پس از سال‌های طولانی به ایران می‌رود.

ایران از زمان انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، تلاش برای بهبود روابط خود را با غرب از طریف مذاکرات هسته‌ای با کشورهای قدرتمند جهان، آغاز کرد.

اما ایران همچنان در معرض تحریم‌های بین المللی قرار دارد. سفر احتمالی فیشر به تهران که روسای شرکت‌های مختلف نیز در آن حضور خواهند داشت، از اهمیت سیاسی برخوردار است آن هم درحالی که ایالات متحده بر کشورهای غربی برای حد و مرز قائل شدن در روابط تجاری با ایران، فشار می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی فیش گفت: «دعوت طرف ایرانی به صورت اولیه پذیرفته شد اما هنوز زمان سفر مشخص نشده است.»

او از اعلام جزئیات بیشتر به دلیل «حساسیت‌های دیپلماتیک» خودداری کرد.

در هفته جاری، فیشر در کنار شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل که هفته جاری به تریش رفته بود ایستاد. پرز از کشورهای غربی خواست به فشار بر ایران به خاطر برنامه اتمی‌اش، ادامه دهند.

در دو دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق و محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران، هیچ رئیس جمهور کشور غربی، به ایران سفر نکرده است.

از قرن‌ها پیش، اتریش، عضو بی‌طرف اتحادیه اروپا، گذارگاهی برای ایران به اروپا بود. ارتش اخیرا میزبان مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جان بود که به توافق موقت میان دو طرف انجامید. برپایه این توافق ۶ ماهه، ایران با تعلیق بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود در قبال کاهش تحریم‌های غرب، موافقت کرد.