.
.
.

روحانی: راهی جز اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز شنبه 29 مارس گفت دولت راهی جز اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها ندارد.

روحانی که در جمع وزراء، معاونین و مدیران کل دستگاههای اجرایی و به مناسبت عید نوروز سخنرانی می کرد گفت که دولت او در سال 93 با "فراز و نشیب هایی" روبرو خواهد شد.

او یکی از این فراز و نشیبها را اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها دانست و گفت: "مردم باید بدانند راهی جز اجرای مرحله دوم این قانون نداریم."

بر اساس بودجه سال جدید، دولت روحانی باید مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را در سال جاری و با افزایش قیمت کالاهای اساسی به اجرا بگذارد. روحانی در این باره به مردم وعده داد تا قیمت ها در سال جاری با "شیب نرمی" افزایش یابد تا "تاثیر ناگهانی و شدیدی در زندگی مردم" نداشته باشد.

مرحله اول قانون هدفمندی یارانه ها در سال 1389 و در زمان دولت محمود احمدی نژاد آغاز شد. در آن سال دولت قیمت کالا های اساسی را افزایش داد و در عوض هر ماه مبلغ 45 هزار تومان به عنوان "یارانه نقدی" به حساب هر شهروند ایرانی واریز کرد. پرداخت یارانه های نقدی اکنون به یکی از مشکلات اساسی دولت روحانی تبدیل شده، زیرا این دولت منابع مالی لازم برای آن را در اختیار ندارد.

روحانی در سخنرانی خود ضمن انتقاد از دولت محمود احمدی نژاد گفت "اگر از سال 89 اجرای قانون هدفمندی قدم به قدم اجرا می شد"، در حال حاضر کشور با شرایط متفاوتی روبرو بود. او گفت که دولت مصمم است تا باز هم "گام به گام" به پیش برود.

تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می کنند که دولت روحانی در سال جاری برای تامین منابع مالی مورد نیاز دو راه بیشتر در اختیار ندارد، و یا باید قیمت کالاهای اساسی و به ویژه حاملهای سوختی را افزایش دهد، و یا با استقراض از بانک مرکزی و چاپ اسکناس "پایه پولی" را بالا ببرد.

روحانی با اشاره به اینکه دولت او در شرایط سختی قرار دارد، گفت "اجازه ندادم به سوی بانک مرکزی دست دراز شود و در برابر بالا بردن پایه پولی کشور مقاومت کردم."