.
.
.

اسرائیل: فرمانده ایرانی هدایتگر کلیه نبرد‌ها در سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ارشد ارتش اسرائیل که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفت جنگ در سوریه توسط نیروهای حزب الله و به فرماندهی ایران انجام می‌شود.

روزنامه اسرائیل تایمز که گزارشی از این گفت‌و‌گوی رسانه‌ای منتشر کرده، می‌نویسد که این مقام ارشد ارتش اسرائیل با اشاره به افزایش تنش‌ها در مرز شمالی اسرائیل با سوریه. می‌گوید: «در صورتی که اسرائیل در آینده نزدیک ناگزیر به جنگ با حزب الله شود، سوریه نیز وارد میدان جنگ خواهد شد.»

او همچنین ادامه می‌دهد: «در صورت درگرفتن جنگ، نیروهای متخاصم علیه اسرائیل می‌توانند روزانه تا ۳۰۰۰ راکت به سوی ما پرتاب کنند.»

لزوم بازبینی در سیاست‌های نظامی اسرائیل

این مقام بلندپایه اسرائیلی که به شرط فاش نشدن هویتش صحبت کرده، با شرح جزئیات دو حمله اخیر به نیروهای درحال گشت زنی ارتش اسرائیل در مرزهای شمالی این کشور می‌گوید، نیروهای ارتش اسرائیل نیاز به تغییر تاکتیک و آمادگی خود در مرزهایی دارند که به صورت فزاینده‌ای در حال تغییر هستند.

اشاره این فرمانده اسرائیلی به انفجار یک بمب کنارجاده‌ای در مسیر یک گشت مرزی اسرائیل در بلندی‌های اشغالی جولان در ۱۸ ماه مارس است که باعث زخمی شدن چهار سرباز اسرائیلی شد. حادثه‌ای مشابه نیز ۱۴ ماه مارس در مرزهای شمالی اسرائیل با لبنان اتفاق افتاد. مقام‌های ارتش اسرائیل، ارتش سوریه را به دست داشتن در این انفجار‌ها و حملات متهم می‌کنند.

جبهه سوریه و نقش ایران

این فرمانده بلندپایه ارتش اسرائیل رژیم بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را رژیمی توصیف می‌کند که با ترکیب کمک‌های فراوان ایران در زمینه آموزش‌های نظامی، حضور فیزیکی نیروهای نظامی حزب الله لبنان و کمک‌های تسلیحاتی روسیه پابرجاست.

این مقام نظامی اسرائیلی همچنین به نقش قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در جنگ داخلی سوریه می‌پردازد و می‌گوید: «او تاثیر به سزایی در جنگ سوریه ایفا می‌کند.»

او در رابطه با این فرمانده شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران می‌افزاید: «کسی که کلیه نبرد‌ها در جبهه سوریه را هدایت می‌کند فردی است به نام سلیمانی، یک عضو سپاه پاسداران.»

به گفته او، قاسم سلیمانی بیشتر در سوریه مستقر است و نماینده اصلی رژیم ایران در خط مقدم سوریه به حساب می‌آید.

این مقام نظامی اسرائیلی در این نشست خبری ادامه داد: «حتی اوست که تعیین می‌کند که جنگ در کجای سوریه ادامه یابد و یا از کدام مناطق باید عقب نشینی صورت گیرد.»

جبهه سوریه و نقش حزب الله

این فرمانده ارتش اسرائیل در بخش دیگری از صحبت‌های خود می‌گوید، جنگ در سوریه توسط نیروهای حزب الله و تحت فرماندهی ایرانیان انجام می‌شود.

او همچنین می افزاید، بر اساس تخمین اسرائیل، در حال حاضر بین ۳ تا ۵ هزار نیروی حزب الله در سوریه مستقر هستند و این گروه تا کنون بیش از ۵۰۰ کشته و حدود ۲هزار زخمی داشته است.

این مقام نظامی اسرائیلی معتقد است هزینه‌ای که حزب الله در سوریه پرداخت کرده، سبب ایجاد «یک پیوندی خونی» میان رئیس جمهور علوی سوریه و این سازمان شیعی شده است، رابطه‌ای که پیش‌تر تنها بر اساس منافع و اساسا نابرابر بود.

به گفته او، اکنون این رابطه به سمتی تغییر کرده که بشار اسد برای ماندگاری حزب الله حاضر به پرداخت هرگونه هزینه‌ای است.

این مقام اسرائیلی در ‌‌نهایت نتیجه می‌گیرد: «چنانچه اسراییل در آینده‌ای نزدیک ناگزیر به جنگ با حزب الله شود، سوریه نیز وارد میدان خواهد شد.»

تمایز میان مردم ایران و تندروهای مذهبی حاکم بر این کشور

این مقام نظامی اسرائیلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره ایران می‌گوید: «این کشور همانند ترکیه و مصر، میان دو گروه بنیادگرای مذهبی و مدرن سرگردان است.»

او ادامه می‌دهد: «هنوز تندرو‌ها بخش حاکم بر این کشور هستند، همچنان بیشتر از هر کشور دیگری تروریسم را در جهان گسترش می‌دهند و همچنان به دنبال سلاح هسته ای‌اند.» اما به اعتقاد این مقام بلندپایه ارتش اسرائیل، تغییر در ایران وجود داد و کسی نمی‌تواند منکر آن شود.

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم این تغییر در ایران یک تغییر غیرقابل انکار و واقعی است.»

او در ادامه می‌افزاید: «جوانان ایرانی می‌خواهند بخشی از این جهان باشند. آن‌ها به دنبال فیس بوک، مک دونالد و فیلم‌های هالیوود هستند. آن‌ها نمی‌خواهند طرد شده باشند.» به گفته او: «ما باید به خاطر داشته باشیم که بهار عربی از آنجا شروع شد، با دانشجویان ایرانی.» او ادامه می‌دهد: «مردم دوست دارند بگویند که از (تونس و با فروشنده خیابانی، محمد) بوعزیزی شروع شده، ولی این درست نیست.»

این فرمانده نظامی اسرائیلی با اشاره به «انقلاب سبز» ایران در سال ۲۰۰۹ که دانشجویان ایرانی در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، تظاهرات ناموفقی داشتند می‌گوید: «اولین کسانی که به خیابان آمدند، دانشجویان ایرانی بودند. ما نباید اشتباه کنیم. همه چیز از آنجا شروع شد.»

این مقام ارشد ارتش اسرائیل پس از صحبت از تغییر در جامعه ایرانی، در انتها می‌پرسد: «آیا این کشور همچنان خطرناک‌ترین کشور در منطقه است؟»و جواب می‌دهد: «بله». و باز می‌پرسد: «آیا نیروهای داخلی زیادی آنجا دست اندر کار هستند؟ بله. ماجرا چگونه به پایان خواهد رسید؟» و در ‌‌نهایت خود او پاسخ می‌دهد: «من نمی‌دانم.»