.
.
.

ادامه مذاکرات اتمی ایران و 6 قدرت جهانی در 7 آوریل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تیم های مذاکره کننده ایران و 6 قدرت جهانی روز چهارشنبه 19 مارس 2014 گفتگوهای دو روزه خود در وین را "پرمحتوا و مفید" خواندند و گفتند که در 7 آوریل در وین آنرا مجددا از سرخواهند گرفت.

به گزارش اسوشیتدپرس، هدف از این نشست دو روزه دستیابی به یک توافقنامه دائمی برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران در مقابل لغو تحریمهای بین المللی بوده است. بیانیه مشترک این گفتگوهای دوروزه را کاترین اشتون، رئیس روابط خارجی اتحادیه اروپا، و بنمایندگی از سوی شش قدرت جهانی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قرائت کرد.

اشتون گفت که در این مذاکرات برنامه غنی سازی اورانیوم ایران، راکتور آب سنگین اراک، و برداشتن تحریمهای ایران که در طی دو دهه وضع شده اند، مورد گفتگو قرار گرفته است.

شش قدرت خواستار تخریب راکتور آب سنگین اراک و یا تبدیل آن به نوعی هستند که پلوتونیم کمتری تولید کند، ماده ای که در ساخت سلاح اتمی کاربرد دارد.

ایران می گوید که غنی سازی اورانیوم را برای سوخت راکتور و مصارف پزشکی و علمی نیاز دارد، و با هرگونه درخواست برای متوقف کردن آن شدیدا مخالفت خواهد کرد. اما شش قدرت مایل هستند غنی سازی ایران هم محدود شود، زیرا این فعالیت اتمی هم می تواند برای ساخت سلاح اتمی مورد استفاده قرار بگیرد.

ایران هرگونه تلاش برای ساخت سلاحهای اتمی را انکار می کند.