.
.
.

آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ با تنش میان ظریف و اشتون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سه شنبه ١٨ مارس در وین، دور دوم از مرحله دوم مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ به منظور دستیابی به توافقی جامع بر سر برنامه جنجال برانگیر تهران، آغاز شد.

این دور از مذاکرات با تنش میان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کا‌ترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر سر برخی دیدارهای غیر رسمی خانم اشتون در تهران شروع شد.

هدف از این مذاکرات این است که نگرانی‌های غرب درباره احتمال وجود بعد نظامی در برنامه اتمی تهران رفع شود و در مقابل، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، پایان یابد.

دور دوم مذاکرات بر جزئیات فنی پیچیده که بیش از یک دهه پیش نگرانی جامعه جهانی را بر انگیخته، استوار است. ذخیره ایران از اورانیوم غنی سازی شده با غلظت بالا، نیروگاه آب سنگین اراک که در آن پلوتونیوم تولید خواهد شد و همچنین تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، از جمله مباحثی است که در این دور از مذاکرات، طرح می‌شود.

مایکل مان سخنگوی کا‌ترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نماینده گروه ۱+۵ در مذاکرات است، در این باره گفت: «مقداری زمان داری و هنوز گامی برداشته نشده است. تلاش‌هایمان بر مسائل اساسی متمرکز است و در این دوره به جزئیات باقی مانده می‌پردازیم. مهم این است که در ‌‌نهایت به توافقی راضی کننده دست یابیم.»

آمریکا، بریتانیا، فرانسه روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.

توافق اولیه که میان ایران و گروه ۱+۵ که حدود ۴ ماه پیش به دست آمده، تا کنون توانسته است متوقف شدن غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا، توقف نصب سانترفیوژهای پیشرفته و باز شدن درهای برخی از نیروگاه‌های اتمی در مقابل بازرسان بین المللی را تضمین کند. اما هنوز شک‌هایی درباره احتمال وجود فعالیت‌های اتمی اعلام نشده از سوی ایران، وجود دارد.

آقای مایکل مان در این باره اظهار داشت: «ما اینجا مذاکره می‌کنیم تا راه حل‌هایی برای تمام مسائل مورد اخنلاف که در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی ذکر شده، بیابیم، می‌خواهیم نگرانی‌ها از برنامه اتمی ایران رفع شود. ایرانی‌ها باید به شکلی نهایی و تحت نظارت بین المللی ثابت کنند که برنامه هسته‌ایشان، صرفا صلح آمیز است.»

این دور از مذاکرات پس از بحث و جدل‌های شدید میان محمد جواد ظریف و کا‌ترین اشتون بر سر دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با برخی از فعالان زن ایرانی در سفارت اتریش در جریان سفر اخیرش به تهران آغاز شد. این دیدار‌ها که بدون مشورت با وزیر امور خارجه ایران انجام شده، خشم مقام‌های ایرانی را برانگیخته است.

مایکلمان در این باره گفت: «در برخی رسانه‌های ایرانی جنجال بر سر دیدار فعالان ایرانی با کا‌ترین اشتون ایجاد شده است. اینگونه دیدار‌ها معمول است و او همواره در سفر به دیگر کشور‌ها، با نمایندگان جامعه مدنی، ملاقات می‌کند.»

این مرحله از مذاکرات تا ماه ژوئیه ادامه خواهد داشت.