.
.
.

اعتراض سفیر تهران در بیروت به سخنان وزیر کشور لبنان علیه سیاست‌های ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

غضنفر رکن آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت، مراتب اعتراض شدید تهران به اظهارات اخیر نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان را تسلیم مقامات ارشد این کشور کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، آقای رکن آبادی روز جمعه ۱۴ مارس، اعلام کرد که اعتراض ایران به اظهارات المشنوق، به میشل سلیمان رییس جمهوری و تمام سلام خست وزیر لبنان تسلیم شده است.

وزیر کشور لبنان اخیرا در اجلاس وزرای کشور اتحادیه عرب که در مغرب برگزار شد گفته بود: «ما می‌دانیم که اسباب سیاسی و راهبردی خشونت‌ها در لبنان ناشی از دخالت ایران و سوریه در امور لبنان است و این مربوط به الآن نیست بلکه از سه دهه پبیش یا بیشتر وجود دارد زیرا نظام سوریه با انقلاب روبه رو است و ایران هم با چالش‌های بزرگی روبه رو است و این‌ها سطح خونریزی‌ها در لبنان و سوریه را بالا برده است و این مسائل محکوم است.»

نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان از اعضای جریان المستقبل است که ریاست آن را سعد حریری نخست وزیر اسبق لبنان بر عهده دارد. المستقبل بخشی از جریان منتقد حزب الله و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در لبنان است.

در ماه‌های اخیر، موجی از نا‌آرامی‌ها و انفجار‌ها، لبنان را درنوردیده است بیشتر انفجار‌ها در مناطق تحت نفوذ حزب الله لبنان روی داده است.. عاملان این انفجار‌ها عمدتا جزو گروه‌های اسلامگرای مخالف حکومت سوریه هستند. آن‌ها دلیل این اقدام خود را در واکنش به جنگ نیروهای حزب الله در کنار نیروهای دولتی سوریه عنوان می‌کنند. حزب الله گروه متحد جمهوری اسلامی ایران در لبنان است.