.
.
.

سخنگوی کاترین اشتون: روابط ایران و اروپا به نحوه مذاکرات تهران و گروه ۱+۵ بستگی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که روابط ایران با این اتحادیه، ارتباط زیادی با نحوه انجام مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ دارد.

آقای مان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، با بیان این که سفر خانم اشتون به تهران، سفر دوجانبه بین ایران و اتحادیه اروپا است و ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای ایران و۱+۵ ندارد، گفت: «روابط ایران و اتحادیه اروپا ارتباط زیادی با نحوه انجام مذاکرات ایران و۱+۵ دارد.»

وی ادامه داد: «این سفر به تهران بسیار کوتاه بود اما امیدوارم که در آینده سفر طولانی‌تر به ایران داشته باشیم.»

سخنگوی کاترین اشتون گفت: «گفتگوهای صورت گرفته در تهران محدود به بحث هسته‌ای نبوده و شامل مسائل ژئوپلتیک بوده است. مسائل متعددی در گفتگوهای امروز مطرح شده است که جزئیات بیشتر آن را خانم اشتون اعلام می‌کند»

مایکل مان با بیان اینکه موضوعات حقوق بشری از جمله موضوعات مورد گفت‌وگو در این مذاکرات بوده است، اظهار کرد: «ایران همواره از موضوعات مهم برای اتحادیه اروپا بوده است که به طور حتم درباره آن صحبت شده است.»

آقای مان همچنین از دیدار شب شنبه فعالان زن حقوق بشر با اشتون به مناسبت هشت مارس روز جهانی زن خبر داد.

سخنگوی اشتون سفر صورت گرفته را بسیار مهم دانست و گفت: «این اولین دیدار یک مقام ارشد اتحادیه اروپا از ایران در سال‌های اخیر است. با توجه به روند مثبت مذاکرات هسته‌ای دور اول در وین، این امکان وجود دارد که درباره موضوعات گسترده‌تری صحبت کنیم.»

وی ادامه داد: «موضوعات مختلفی در این مذاکرات مطرح شده است و این ظرفیت برای ادامه گفت‌وگوها و انجام مذاکرات بعدی بین ایران و اتحادیه اروپا وجود دارد.»

آقای مان ابراز امیدواری کرد که این گفت‌وگوها بتواند به ارتقای روابط ایران و اتحادیه اروپا کمک کند و گفت: «خانم اشتون در ارتباط با این موضوع تلاش می‌کند و گفت‌وگوهای خود را با آقای ظریف ادامه می‌دهد اما این گفت‌وگوها به شیوه پیشبرد مذاکرات با ایران درباره موضوع هسته‌ای بستگی دارد.»

ایران با گروه ۱+۵ به توافق اتمی موقتی دست یافته که هدف از آن، راستی آزمایی است. در این توافقنامه در ازای کاهش بخشی از فعالیت های اتمی ایران، بخشی از تحریم های بین المللی اعمال شده علیه این کشور، کاهش می یابد. اکنون دو طرق در حال مذاکره برای دستیابی به توافق نهایی هستند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.