.
.
.

وزیر ارشاد: نزدیک به 4 میلیون ایرانی عضو فیسبوک هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز یکشنبه گفت : "4 میلیون کاربر ایرانی از فیسبوک و 71 درصد مردم تهران از تلویزیون‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند".

جنتی با بیان این که الان در دنیا شبکه های اجتماعی فعال هستند، گفت:" 700 میلیون نفر در دنیا عضو فیسبوک هستند که چهار میلیون نفر از آنها ایرانیند، ولی ما آن را محصور کرده ایم".

به گزارش خبرگزاری دانا (داناخبر)، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که امروز در نشست صبحانه با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران حضور یافت، با اشاره به فیلتر شدن شبکه های اجتماعی در کشور، گفت: "به بهانه حفظ ارزش‌های اسلامی جلوی رشد چیزی را در کشور نمی‌توان گرفت. از این رو، مساله فیلتر بودن فیسبوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد".

علی جنتی افزود :" به هر حال من شخصا با مجموعه ای از فرهیختگان در کشور اعتقاد داریم که نمی توانیم افراد را در محیطی محدود محصور کنیم و ادعا کنیم هیچ ارتباطی با دنیا نداریم و به بهانه حفظ ارزش های اسلامی جلو چیزی را بگیریم".

وزیر ارشاد ایران، برخی اقداماتی را که در سال‌ها پس از انقلاب سال 57 انجام شده، "مضحک" خوانده و گفته است: "نزدیک به 4 میلیون نفر ایرانی عضو فیسبوک هستند و باید بگویم در دولت تصور محصور کردن مردم وجود ندارد."

تلاش برای ایجاد فضای باز مطبوعات

جنتی در ادامه درباره حوزه مطبوعات با تاکید بر این که مطبوعات در کشور با مشکلات زیادی همراه هستند گفت: "دولت به دنبال این است که فضا را برای رسانه ها و مطبوعات باز کند".

وی افزود: رشد کشور در گرو رشد مطبوعات است و دلیل مشکلات بسیاری که در کشور شاهد هستیم این است که به مطبوعات اجازه رشد نداده ایم.

وزیر ارشاد اظهار داشت که وزارت اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد شماری از نویسندگان را "ممنوع القلم" کرده بود، اما در وزارت ارشاد کنونی کتاب‌ها، فارغ از نویسندگانشان، بررسی می‌شوند.

جنتی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است: "محدودیت‌هایی درباره آقای شجریان وجود دارد که بخشی از آن خارج از حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است."

او گفته است که وزارت ارشاد تلاش می‌کند این مشکلات برطرف شود، اما "سیاسی شدن مسئله آقای شجریان، مانع از استفاده بیشتر از ایشان شده است."

وزیر ارشاد ایران همچنین گفته است که بهرام بیضایی برای ساخت فیلم در ایران "خیلی مشکل ندارد".

او ضمنا از پس گرفتن شکایت وزارت اطلاعات از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران خبر داده و نسبت به آغاز به کار این انجمن اظهار امیدواری کرده است.

گفتنی است که مساله سانسور اینترنت یکی از مسائل مورد اختلاف میان دولت حسن روحانی و دیگر بخش‌های اصولگرا درایران است.

برخی چهره‌های اصولگرا در جمهوری اسلامی با آزادی شبکه‌های مجازی نظیر فیسبوک و توییتر مخالفند و آنها را ابزار "جنگ نرم دشمن" قلمداد می‌کنند.

لازم به یادآوری است که آیت الله علی خامنه رهبر ایران، برغم فیلتر بودن فیس بوک، حضوری پررنگ در این شبکه اجتماعی دارد .همچنین محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در فیس بوک حضوری فعال دارد.