.
.
.

توافق ایران و عراق بر اجرای عهدنامه الجزایر درباره شط العرب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از توافق تهران و بغداد برای اجرای عهدنامه ۱۹۷۵ الجزایر برای پایان دادن به اختلافات مرزی میان در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزار ایسنا، ظریف چهارشنبه ۲۶ فوریه در کنفرانس خبری مشترک با هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق در تهران گفت: «برای اجرای موافقت‌نامه ۱۹۷۵ درباره اروندرود با عراق به تفاهم رسیدیم و به زودی نیز این توافق‌نامه به امضای دو وزیر خواهد رسید.»

گفتنی است که ایران از دهه هفتاد میلادی نام "اروند رود" را بر رودخانه شط العرب اطلاق کرد . گویا این اقدام در واکنش به اطلاق نام خلیج عربی است در حالیکه ایران بر نام "خلیج فارس" تاکید می کند.

عهدنامه ۱۹۷۵ الجزایر اواخر زمامداری محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران، میان تهران و بغداد منعقد شد. این عهدنامه که با میانجی‌گری الجزایر به دست آمد، خطوط مرزی ایران و عراق در شط العرب را تعیین می‌کند.

صدام حسین رئیس جمهوری پیشین عراق اما حدود دو سال پس از پیروزی انقلاب ایران، این عهدنامه را به طور یکجانبه فسخ کرد و جنگ میان دو کشور آغاز شد.

محمد جواد ظریف اجرای عهدنامه الجزایر را به نفع مردم ایران و عراق و همچنین صلح و امنیت منطقه دانست.

ظریف افزود که کار‌شناسان حقوقی دو کشور ایران و عراق با تلاش بسیاری که در ماه‌های گذشته داشته‌اند، توانسته‌اند به مناقشات در این زمینه پایان دهند.

به گفته او، مراحل قانونی این تفاهم‌نامه در عراق نیز باید طی شود که پس از آن آقای زیباری برای امضای تفاهم‌نامه بار دیگر به تهران سفر خواهد کرد.

پیش از قرارداد 1975 الجزایر که در آن خط تالوگ تعیین کننده مرز میان دو کشور در شط العرب شد، دو قرارداد در باره خط مرزی میان دو کشور، بین ایران قاجاریه و دولت عثمانی به امضا رسید که به موجب قرار داد سال 1913، خط مرزی دو کشور در ساحل شرقی شط العرب تعیین شد. قرارداد دیگر در سال 1937 بین پادشاهی عراق و پادشاهی ایران به امضا رسید که بار دیگر خط مرزی سابق میان دو کشور را تایید می کرد با این تفاوت که این بار به ایران اجازه داده شد تا به مسافت 4 کیلومتر در آبادان تاسیسات بندری احداث کند.