.
.
.

صدر اعظم آلمان: ایران تهدیدی برای اروپا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان می‌گوید که ایران نه تنها تهدیدی احتمالی برای اسرائیل است، بلکه تهدیدی برای کشورهای اروپایی نیز هست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مرکل این سخنان را سه شنبه ۲۵ فوریه در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در بیت المقدس مطرح کرد. او در عین حال به درخواست‌های نتانیاهو بر ضرورت فشار بر ایران برای کنار گذاشتن کامل برنامه هسته‌ای خود، همراه نشد.

آلمان مهم‌ترین همپینان اروپایی اسرائیل به شمار می‌آید. مرکل برای بزرگداشت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط میان آلمان و اسرائیل، به بیت المقدس رفته است.

صدراعظم آلمان گفت: «به ایران تنها به عنوان تهدیدی برای اسرائیل نمی‌نگریم بلکه آن را تهدیدی کلی برای اروپا می‌دانیم.»

او در عین حال تاکید کرد که آلمان، به مذاکرات اتمی با ایران در چارچوب گروه ۱+۵، ادامه خواهد داد.

ایران و گروه ۱+۵ نوامبر گذشته به توافق اتمی دست یافتند که نتانیاهو آن را «خطای تاریخی» توصیف کرده است. برپایه این توافقنامه، در مقابل تعلیق بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور کاهش می‌یابد.

ایران می‌گوید که برنامه اتمی‌اش، صلح آمیز است.

نتانیاهو در کنفرانس خبری با مرکل گفت که کشورهای بزرگ از ادامه بخشی از غنی سازی اورانیوم در ایران سخن می‌گویند که «معتقدم این اشتباه است.»

او با بیان اینکه با تمام رهبران خاورمیانه‌ای که گفت‌و‌گو کرده، با نظرش موافق بودند، اظهار داشت: «اگر ایران واقعا انرژی اتمی برای کاربردهای صلح آمیز می‌خواست، نیازی به غنی سازی اورانیم یا سانترفیوژ نداشت.»

از مرکل پرسیده شد که آیا با این نظر نتانیاهو موافق است، گفت: «روشن است که ما اختلاف نظرهایی درباره مذاکرات با ایران و ضرورت آن داریم. راه را با پایین آوردن غنی سازی آغاز کردیم. غنی سازی انجام می‌شود و معتقدم که ما می‌توانیم موفق شویم.»

او افزود: «ما می‌توانیم به راه حلی دست یابیم که مطمئن شویم ایران دست به فعالیت‌های هسته‌ای نظامی نمی‌زند.»