.
.
.

ایران وجود قراردادی برای فروش اسلحه به عراق را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمهوری اسلامی ایران، وجود قرارداد تسلیحاتی میان ایران و عراق، که پیش‌تر گزارشی مفصلی در باره آن خبرگزاری رویترز منتشر کرده بود را تکذیب کرد.

حسن دانایی فر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره اخبار منتشر شده در خصوص انعقاد پیمان تسلیحاتی بین ایران و عراق که آمریکا نیز نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است، گفت: «چنین قراردادی درباره تسلیحات که اعلام شده بین ایران و عراق منعقد نشده است.»

وی افزود: «البته در صورتی که عراقی‌ها نیاز نظامی داشته باشند و از ما تقاضا کنند، ما با توجه به توانی که داریم این مسئله را بررسی خواهیم کرد.»

خبرگزاری رویترز دوشنبه از انعقاد قرار داد فروش اسلحه ایران به عراق خبر داده بود که ارزش آن به ١٩۵ میلیون دلار می‌رسد.

به گزارش این خبرگزاری، توافق برای این قرارداد میان ایران و عراق در ماه نوامبر گذشته و بعد از آن امضا شد که نوری المالکی، نخست وزیر عراق، در سفری به آمریکا از این کشور درخواست تسلیحات نظامی کرد.

علی الموسوی، سخنگوی دولت عراق این خبر را نه تایید و نه تکذیب کرده و تنها به این گفته بسنده کرده که عراق در جنگ علیه تروریسم به پیروزی برسد و به همین دلیل از هرجای ممکن تسلیحات خریداری خواهد کرد.

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این گزارش‌ها گفت تائید این گزارش‌ها، مایه نگرانی شدید آمریکا خواهد شد زیرا «هرگونه اقدام برای تحویلدهی اسلحه از جانب ایران به یک کشور سومی، نقض آشکار قطعنامه ١٧۴٧ از جانب تهران محسوب می‌شود.»

قطعنامه ۱۷۴۷ به پروندهٔ هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مرتبط است که در تاریخ ۴ فروردین ۱۳۸۶ با رای موافق تمامی پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، تصویب شد.

در این قطعنامه از تمامی کشورهای جهان خواسته شده است تا فعالیت خود با شرکت‌های ایرانی را که در زمینه انرژی هسته‌ای فعالیت دارند، محدود کنند. همچنین ممنوعیت صادرات و واردات سلاح‌های سنگین به ایران نیز از دیگر موارد درج شده در این قطعنامه است.

او تاکید کرد که آمریکا در باره این قرارداد از دولت عراق خواهان توضیحات شده و می‌خواهد مطمئن گردد که مقام‌های عراقی از «محدودیت‌های حقوقی تجارت اسلحه با ایران آگاهی دارند».

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، واشنگتن عراق را متحد خود در مبارزه علیه تروریسم تلقی می‌کند و آماده است در این مبارزه از بغداد حمایت کند.