.
.
.

ایران تا سال ۱۴۰۰ نفت ‌و گازی برای صادرات ندارد

مديرعامل شركت بهينه‌سازی مصرف سوخت، نسبت به افزایش مصرف انرژی در ایران هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نصرت‌الله سيفی، مديرعامل شركت بهينه‌سازی مصرف سوخت، قيمت ارز را يكی از شاخص‌های اثرگذار در تعيين قيمت انرژی معرفی می کند. اما به گفته او، افزایش قیمت حامل های انرژی نه تنها مصرف آن را کاهش نداده، بلکه با جهش قيمت ارز در سال ۹۰، و افزایش قيمت حامل‌های انرژی، صنايع توليدی تخریب شده اند.

اجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه‌ها

آقای سیفی همچنین اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه‌ها در دوره های قبل را مسبب افزایش مصرف انرژی دانسته است. به گفته او اجرای ناقص این قانون، حدود ۱۳۱هزار ميليارد تومان كسری درآمد به همراه داشته، و اين رقم همچنان در حال افزايش است.

هدفمندسازی یارانه‌ها، بخشی از طرح تحول اقتصادی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران است. بر اساس این طرح قرار بود به صورت تدریجی یارانه‌های مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران حذف شود و به تدریج تا ۶۰درصد یارانه‌های حذف شده به صورت نقدی به مردم پرداخت ‌شود.

در عمل نه تنها پول پرداخت شده برای جبران افزایش قیمت کالا‌ها و سوخت کافی نبود، بلکه پرداخت پول نقد به مردم به یکی از عوامل اصلی افزایش تورم و نقدینگی به صورت غیرقابل کنترلی تبدیل شد.

اصلاح الگوی مصرف انرژِی

هرچند جلوگیری از افزایش بی‌رویهٔ مصرف سوخت و انرژِی از اهداف اصلی طرح هدفمندی یارانه‌ها عنوان شده بود، اما تنها یک سال پس از اجرای این طرح، بررسی‌ها نشان داد که کاهش مصرف انرژی پس از هدفمندی یارانه‌ها مقطعی بوده و رفتار غلط مصرفی مشترکان دوباره مانند گذشته در حال بازگشت است.

به گفته مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، ادامه مصرف انرژی با الگوی کنونی در آینده نزدیک لطمه جبران ناپذیری به ایران خواهد زد. آقای سیفی می‌گوید: «با روند فعلی مصرف انرژی در كشور، در سال ۱۴۰۰ نفت و گازی برای صادرات نخواهيم داشت.»

آخرین آمار مصرف انرژی در ایران که آذرماه سال ۱۳۹۲ منتشر شد نشان می‌دهد که ایران رکورد دار مصرف انرژی در جهان است.

بر اساس داده‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مصرف گاز در سال ۱۳۹۲ به رکورد جدید ۵۲۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده است. به این ترتیب میزان مصرف گاز ایرانیان چهار برابر متوسط جهانی، ۱۸ برابر ژاپن و معادل کل صنایع کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

مصرف گاز ایران با جمعیت حدود ۷۰ میلیون نفری ۱۵۵ تا ۱۶۰ میلیارد متر مکعب است، در حالی که چینی ها با جمعیت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفری سالانه ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیارد متر مکعب گاز مصرف می‌کنند.

چنین الگوی مصرفی باعث شده است تا ایران به عنوان اولین دارنده ذخایر گازی جهان، در صورت تغییر شرایط جوی و کاهش دما، با کمبود و حتی قطعی گاز روبرو شود.

بر اساس این آمار، مصرف بنزین نیز با ۷و نیم درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۱ به میزان روزانه ۷۰میلیون لیتر رسیده و مصرف گازوئیل نیز با رشدی ۸ درصدی، روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر است.

آزادسازی قیمت حامل های انرژی

نصرت‌الله سيفی، مديرعامل شركت بهينه‌سازی مصرف سوخت آزاد سازی قیمت حامل های انرژی، با حمایت بخش خصوصی و صنایع را یکی از راه حل های بهبود شرایط در حوزه مصرف انرژی میداند.

آقای سیفی می گوید: «اگر آزادسازی قيمت حامل‌های انرژی با حمايت بخش خصوصی، صنايع و دولت به صورت صحيح و كامل اجرا می‌شد، هم‌اكنون صنعت كشور از پشتوانه بزرگ مالی ۱۳۱هزار ميليارد تومانی برخوردار بود.»

او همچنین در ادامه می افزاید: «صنايع توليدی و بخش خصوصی اگر بتواند طبق قانون از اجرای آزادسازی قيمت حامل‌های انرژی، درآمد كسب كند، مساله رقابت و آينده صنعت كشور حل خواهد شد.»

مديرعامل شركت بهينه‌سازی مصرف سوخت قيمت ارز را يكی از شاخص‌های اثرگذار در تعيين قيمت انرژی دانسته. به گفته او، با توجه به افزايش قيمت ارز، آنچه كه در اين چند سال اخیر در حوزه اجرای قانون هدفمندی يارانه رخ داده، مانند چند گام به جلو و گام‌های بيشتری برگشت به عقب بوده است.