.
.
.

ایران تهدید کرد برای آزادی سربازانش نیرو به پاکستان می فرستد

منتظر نظر پاکستان نمی‌مانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر کشور ایران پاکستان را در صورت عدم اقدام مقتضی، تهدید کرد برای آزاد کردن سربازان خود از دست گروه جیش العدل نیروهای نظامی خود را به داخل خاک آن کشور اعزام خواهد کرد.

ایران مدعی است که سازمان جیش العدل سربازان ربوده شده ایرانی را به خاک پاکستان منتقل کرده است.

وزیر کشور ایران گفت: "در صورتیکه پاکستان نتواند امنیتش را تأمین کند حق مداخله را برای تأمین امنیت خود قائل هستیم".

رحمانی فضلی تاکید کرد: "از کشور پاکستان خواسته‌ایم با جدیت و قدرت با این موضوع برخورد کند، در غیر این صورت به ایران اجازه دهد تا عمق مرزهای پاکستان و افغانستان نیروهای ایران نفوذ کند چرا که با شرایط به وجود آمده ایران آمادگی و توان ایجاد فضای امنیتی جدید را برای منطقه خود دارد".

لازم به یادآوری است که سازمانی به نام جیش العدل، هفته گذشته در تماس با العربیه مسئولیت ربودن 5 سرباز ایرانی را از منطقه سرباز بلوچستان ایران به عهده گرفت. این گروه کلیپ ویدویی را از این سربازان برای العربیه ارسال داشت. این گروه مسئولیت قتل یک دادستان محلی را در شهر زابل در نوامبر گذشته به عهده گرفت.

جنگجویان این سازمان اکتبر سال گذشته در یک حمله 14 مامور مرزبانی ایران را به قتل رساندند. به دنبال این حمله مقامات ایران 16 زندانی بلوچ را در انتقام به حمله این گروه، اعدام کرد.

استان شرقی سیستان و بلوچستان محل زندگی اقلیت قومی بلوچ است که اکثریت آنها را سنی مذهب هستند. این استان با دو کشور پاکستان و بلوچستان که با همین ترکیب جمعیتی بلوچ هم مرز است. در سال های اخیر، جنگجویان سنی علیه حکومت شیعی ایران دست به مبارزه مسلحانه زده اند.

آنها مدعی هستند که مقامات ایران به طور سیستماتیک سنی ها را مورد تبعیض قرار می دهند. ایران ، پاکستان را پیش از این نیز متهم به پناه دادن به این گروه ها کرده است.