.
.
.

دولت لبنان پس از ۱۱ ماه با توافق همه گروه‌های سیاسی تشکیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت لبنان، سرانجام پس از حدود ۱۱ ماه بن بست سیاسی، به ریاست تمام سلام تشکیل شد.

نجیب می‌قاتی نخست وزیر پیشین لبنان حدود ۱۱ ماه پیش در پی اختلاف‌های سیاسی میان احزاب رقیب، استعفا داد. این اختلاف‌ها از آن هنگام تا کنون مانع از تشکیل دولت شده بود.

پس از اعلام ترکیب هیئت دولت، تمام سلام گفت که همه تلاش خود را برای تثبیت امنیت و مبارزه با تروریسم. به کار خواهد بست.

او یادآور شد که اکنون ۱۲۴ نماینده پارلمان لبنان بر سر ترکیب دولت اجماع دارند و این اجماع، نیازمند تلاش، صبر و نرمش بسیار بود.
سلام، دولت خود را «منفعت ملی» نامید که به گفته او، تمام گروه‌ها و جریان‌های لبنانی، در آن حضور دارند.

او تاکید کرد که دولت تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر برگزار شود. دوره میشل سلیمان رئیس جمهوری کنونی لبنان، ماه مه آینده به پایان خواهد رسید.

در دولت جدید لبنان، ۸ وزیر به گروه ۱۴ مارس، ائتلاف گروه‌های مخالف حزب الله، ۸ وزیر به گروه ۸ مارس، ائتلاف حزب الله و همپیمانانش و ۸ وزیر به رئیس جمهور، نخست وزیر و دروزی‌ها تعلق دارد.

جریان المستقبل از گروه‌های ائتلاف ۱۴ مارس که سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان ریاست آن را بر عهده دارد، وزارتخانه‌های کشور، دادگستری، امور اجتماعی و یک وزیر مشاور را در دست دارد.

مسیحی‌های گروه ۱۴ مارس هم وزارتخانه‌های ارتباطات، گردشگری، کار و اقتصاد را در دست گرفتند.

اما در گروه ۸ مارس، وزارتخانه‌های صنعت و امور پارلمانی به حزب الله رسید، وزارتخانه‌های دارایی و کار، به جنبش امل رسید و وزارتخانه‌های امور خارجه، آموزش پرورش و آموزش عالی، انرژی و فرهنگ را هم گروه مسیحی تغییر و اصلاح به رهبری میشل عون در دست گرفت.

در دولت جدید لبنان، وزارتخانه‌های دفاع، امور مهاجران و ورزش و جوانان، سهم رئیس جمهور شد. نخست وزیر علاوه بر سمت خودش، وزارتخانه‌های محیط زیست و اطلاع رسانی را به نزدیکان خود سپرد.

وزارتخانه‌های بهداشت و کشاورزی هم سهم حزب دروزی سوسیالیست پیشرو به ریاست ولید جنبلاط شد.

با این ترتیب هیچ گروهی دیگر نمی‌تواند با استعفای وزرای خود، دولت را از رسمیت بیندازد. همچنین با توجه به توزیع وزارتخانه‌ها، ثقل سیاسی مخالفان حزب الله بیشتر به نظر می‌رسد.