.
.
.

روابط ایران و پادشاهی مغرب پس از ۵ سال از سرگرفته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش رسانه های ایرانی، مغرب و ایران، پس از حدود پنج سال، روابط خود را از سر گرفتند و قرار است سفارتخانه‌های خود را در پایتخت‌های یکدیگر، بازگشایی کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، چهارشنبه ۶ بهمن از توافق میان جمهوری اسلامی ایران و کشور پادشاهی مغرب به عنوان ضرورت جهت بازگشت روابط دیپلماتیک میان دو کشور خبر داد و گفت: «سفارتخانه‌های دو کشور بزودی بازگشایی خواهد شد.»

حسین امیرعبداللهیان افزود: «در پی تماس تلفنی وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی مغرب، طرفین توافق کردند سفارتخانه‌های دو کشور فعالیت خود را از سر گیرد.»

وی تصریح کرد در تماس تلفنی اخیر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و آقای صلاح الدین مزوار وزیر امورخارجه پادشاهی مغرب طرفین ضمن تاکید بر همکاری‌های دیرینه دو ملت و دو کشور، بر ضرورت بازگشت روابط دیپلماتیک توافق کردند.

پیشتر کشور پادشاهی مغرب در اسفند ۱۳۷۸ روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرد.

در آن هنگام وزارت خارجه مغرب با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر، ایران را به تلاش برای ترویج مذهب تشیع در این کشور متهم کرده بود.

در بیانیه وزارت امور خارجه مغرب آمده بود: «سفارت ایران در رباط برای تغییر بنیانهای مذهبی در پادشاهی مغرب تلاش کرده است.»

در این بیانیه افزوده بود: «اینگونه اقدامات ایران غیرقابل تحمل بوده و دخالت در امور داخلی مغرب به شمار می‌آید.»