.
.
.

دو فعال عرب اهوازی اعدام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هادی راشدی و هاشم شعبانی، دو فعال عرب اهوازی که در زندان کارون به سر می‌بردند، اعدام شدند.

به گزارش «سازمان عدالت برای ایران» و دیگر منابع حقوق بشری، ماموران امنیتی چهارشنبه ۹ بهمن در تماس با خانواده‌های این دو زندانی اعلام کردند که آن‌ها اعدام شده‌اند و محل دفنشان بعدا به خانواده‌ها اطلاع داده خواهد شد. زمان دقیق اعدام این دو فعال عرب اهوازی به خانواده‌های آن‌ها اعلام نشده است.

هادی راشدی و هاشم شعبانی٬ از ۱۶ آذر سال جاری از زندان کارون اهواز به مکان نامعلومی منتقل شده بودند و خانواده‌های آن‌ها اطلاع دقیقی از وضعیتشان نداشتند.

۱۳سازمان حقوق بشری و مدنی٬ ۳۰ دی ماه سال جاری طی بیانیه‌ای مشترک نگرانی خود را از وضعیت این دو فعال عربی محکوم به اعدام، اعلام کردند.

هاشم شعبانی و هادی راشدی، هر دو معلم و ساکن رامشیر (خلفیه) در استان خوزستان بودند. این دو فعال فرهنگی همچنین از موسسین یک سازمان غیردولتی فرهنگی به نام الحوار (گفت‌وگو) بودند که فعالیت‌هایی همچون برپایی مراسم فرهنگی و شب شعر به زبان عربی و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی و هنری برای جوانان شهر رامشیر داشت.

این سازمان غیر دولتی در سال ۱۳۸۴ و در پی سرکوب اعتراضات خیابانی عرب‌ها و امنیتی شدن فضای استان خوزستان، غیرقانونی اعلام شد و فعالان آن تحت فشار قرار گرفتند.

شعبانی و هاشمی‌نژاد جزو گروه پنج نفره‌ای هستند که خرداد ۱۳۹۱ در شعبه‌ ٢ دادگاه انقلاب اهواز به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بودند. شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور در آذر ۱۳۹۱ این رای را عینا تایید کرد.

سایر اعضای این گروه محمدعلی عموری‌نژاد، جابر آلبوشوکه و مختار آلبوشوکه هستند که به اتهام محاربه با خدا، مفسد فی الارض، تبلیغ علیه‌ نظام و اقدام علیه‌ امنیت ملی به اعدام محکوم شده‌اند.

این سومین بار طی دوسال گذشته است که فعالان سیاسی و فرهنگی عرب بدون اطلاع خانواده و وکلایشان اعدام می‌شوند.

قوانین ایران مقامات قضایی را موظف کرده است که ۴٨ ساعت قبل از اجرای حکم اعدام، به وکیل فرد محکوم خبر دهند و امکان ملاقات او با نزدیکانش را فراهم کنند.