.
.
.

اردوغان برای کاهش تنش میان ترکیه و ایران وارد تهران شد

بحران سوریه در صدر گفت و گوهای مقامات تهران و آنکارا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان نخست‌ وزیر ترکیه، برای انجام سفری دو روزه جهت امضای تفاهم نامه اقتصادی و گفت و گو با مقامات ایرانی درباره بحران سوریه روز سه شنبه 28 ژانویه 2014 وارد تهران شد .

به گزارش العربیه ، روابط ایران و ترکیه در دو سال گذشته به دلیل اختلاف در مواضع دو کشور نسبت به بحران سوریه شاهد تنش بود.

اردوغان برای کاهش تنش میان آنکارا و تهران به ایران سفر کرده است. حسن روحانی رئیس جمهور ایران، سفر نخست وزیر ترکیه به تهران را "مهم" توصیف کرده است.

پیش از این محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران از دیگر کشورها خواسته بود تا در روابط میان کشور متبوعش و ترکیه دخالت نکنند. وی گفته بود که نقاط مشترک بسیاری در مواضع دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد.

اردوغان در حالی به تهران سفر می کند که دولت وی به دلیل افشای رسوایی مالی برخی از مقامات این کشور که در فروش غیر قانونی طلا به ایران دست داشته اند ، با بحران داخلی روبرو است.

نخست وزیر ترکیه در این سفر یک تفاهم نامه اقتصادی از جمله تعیین تعرفه های گمرکی میان دو کشور با مقامات ایرانی امضا خواهد کرد.

گفتنی است که حجم مبادلات میان ترکیه و ایران از 22 میلیارد دلار در سال 2012 به 20 ملیارد دلار در سال گذشته میلادی کاهش یافته است.

مقامات دو کشور ایران و ترکیه تلاش می کنند تا حجم تبادل تجاری میان خود را به 30 میلیارد دلار در سال آینده برسانند.