.
.
.

بورس تهران در سراشیبی سقوط

سقوط 10 درصدی ارزش سهام بورس تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاخص کل بورس تهران در ظرف 2 هفته گذشته بیش از 10 درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، "روند ریزشی" بورس تهران روز دوشنبه 27 ژانویه 2014 هم ادامه یافت، و شاخص بورس به رکورد آذرماه خود بازگشت و به 80 هزار واحد رسید.

این افت شاخص سهام در هفته های اخیر در حالی ادامه دارد که مقامات دولتی بارها این روند را موقتی خواندند و از سهامداران خواستند که از "رفتارهای هیجانی" در فروش سهام خود خودداری کنند.

روز دوشنبه به دلیل افت قیمت سهام شرکتها، شاخص کل بورس 1044 واحد افت کرد و به ارقام 2 ماه گذشته خود برگشت و با افت 1.2 درصدی دوباره 80 هزار واحدی شد.

به گزارش ایسنا، " ریزش بیش از 9 هزار واحدی شاخص بورس طی 2 هفته، سرمایه‌گذاران را بسیار نگران کرده و به فکر فروش سهام در اختیار خود و خروج از بورس انداخته است."

بسیاری از صاحبنظران علت روند نزولی شاخص بورس تهران را بودجه انقباضی تصویبی برای سال آینده مالی می دانند. دولت روحانی کاهش تورم و نقدینگی را یکی از هدفهای بودجه سال آینده اعلام کرده است.

به گفته حسن روحانی، دولت او بعد از انتخابات خرداد ماه با "خزانه خالی" روبرو شده و بسیاری از ردیفهای بودجه سال جاری به دلیل نبود پول نتوانسته محقق شود.

تحریمهای اقتصادی قدرتهای جهانی میزان صادرات نفتی ایران را بیش از 50 درصد کاهش داده، و به دلیل تحریمهای بانکی، ایران قادر به دریافت ارز از مشتریان نفتی خود نیست.

در این شرایط، بنظر میرسد توافقنامه اخیر اتمی ایران با قدرتهای جهانی و کاهش بخشی از تحریمهای اقتصادی هم نتوانسته خوش بینی لازم را به بازار بورس تهران بازگرداند و از روند نزولی شاخص سهام جلوگیری کند.